Yumurta kodları yumurta etiketi üzerinde yer alıyor ve büyük bir önem taşıyor. Bu kodlara yetiştirme metodu kodu deniliyor. Yetiştirme metodu kodunun okunaklı bir şekilde yumurta üzerinde bulunması zorunludur. Bu kodlar hakkında getirilen yeni bir yasal düzenlemeye göre artık kodsuz yumurtaların satışı yasaklandı.

Yumurta üzerindeki kodlar yumurtanın organikliği hakkında tüketicilere bilgi veriyor. 4 farklı numara bulunmakta. 0 -1-2-3-4 .Bu numaraların anlamlarını inceleyecek olursak

  • 0: Satılan yumurtanın tamamen organik olduğu anlamına geliyor. Ayrıca tavuk yetiştirilirken organik olan ve kimyasal bulundurmayan yem kullanıldığı anlamına geliyor. Tavuk hormonlu değildir.
  • 1: Gezen tavuk yumurtası olarak bilinir. Ve organik yumurtaya en yakın olanıdır.
  • 2: Kümes tavuğu yumurtası olarak bilinir. Marketlerde en çok karşımıza çıkan yumurta türüdür.
  • 3: Tavuk çiftliğinde fabrikasyon usulü üretilen yumurta çeşididir. Kafes tavuğu yumurtası da denilebilir. Bu tür tavuklar katkı maddeli besinlerle beslenirler.

Bir yumurta üzerinde bulunması gerekenler:

Yumurtlama tarihi  : Gün,ay ,yıl olarak damgalanır.Yumurtanın son tüketim tarihi yumurtalama tarihinden itibaren 28 gündür.

Ülke kodu :

İl trafik kodu:

Yetiştirme metodu kodu :

Kümes numarası:

İşletme numarası: İki haneli ülke kodu ve iki haneli il trafik koduyla birlikte işletme özgü numarasıdır.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda yumurta kodları konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz