Artık sık sık kalorilik diyet yapmak moda oldu. Herkes birbirine diyet listen kaç kalori , bu bisküvi bu kalori gün ne kadar yiyebilirim gibi sorular çok sık duyar olduk. Yemek yemek atıştırmak bir o kadar renkli ve zevkli iken sonu acı oluyor.

Başlangıçta alınan her 1 kg siz hissetmesenizde tartıda çok net olarak görünüyor. Kolay yoldan vermeye çalışıp hemen kalorilik diyet çalışmalarına giriyoruz.Alması eğlenceli ise vermesi biraz zahmeti olmalı ki tekrar geri almayınız kilolarınızı derim ben.Her bireyin günlük alması gereken kalori farklıdır.  Kalori denilen olay ,kısaca  aldınıgınız besinlerin enerji degeri toplamıdır.vucut her yediğinizi yakmaz yakamaz , ihtiyacı olanı harcaması gerekeni yakar ve geri kalanı depolar.Kimi diyet uygulamalarda kaloriler aynı olsa da içerik farklıdır.

Herkesin diyeti kişiye özgüdür.Kimse bir başkası ile aynı kaloriyi yakamaz , aynı hormon seviyesine aynı yaşam tarzına sahip değildir. Kişinin boy uzunluğu, ağırlığı, yaşı , cinsiyeti, yasam tarzı, mesleği,fiziksel aktivitesi alması gereken kaloriyi etkiler. Evet belki aynı boy ve kiloda olan iki arkadaş hesaplarında günlük kalorisi aynı çıkıyordur ama acaba yaşam tarzları günlük uyku saati fiziksel aktivitesi aynı mı? Farklılıklara bakılmadan yapılan kalorilik diyetler kilo verdirmek yerine aldırabilir de.Her bireyin alması gereken vücudunun kendi kendine yaktığı bazal metabolizma hızı vardır. Bu değer sizin uyurken yaktığınız enerji gibi düşünebilirsiniz.

Ayrıca bir de sizlerin günlük yaşantınıza göre değişen bir metabolizma hızınız vardır. İşte kişinin alması gereken kalori günlük yakılan enerjisine göre ayarlanır. Yani ben 1600 Kkal’lik diyet yapmalıyım ya da 1200 kkal’lik  diyet  yapmalıyım demek yanlış bir düşüncedir. Günlük alacağınız kaloriye takılmak yerine günlük tüketeceğiniz besinlere içeriklerine, yağ ,protein, karbonhidrat oranlarına bakmakta yarar var, kalorinin önemliliğinin yanında bu kalorinin kaynağı nedir ona bakılmalı. Unutmayınız size özgü bir diyet size uyumlu kaloridir…

Bahçeşehir Merve Diyet Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu Sağlıklı Günler Diler…