Çok Uyumak Diyetimi Bozar mı?

Her sağlıklı birey günlük 6-8 saatlik uyku ile günlerini çok rahat geçirebilir. Uyku düzeninizde önemli olan Hergün belirli saatte yatmak ve uyanmaktır.

Bazen çalışma saatlerimiz mesai durumuna göre gece çalışıyor, gündüz uyuyor olsak da , vücudumuz biyolojik olarak gece uyumaya alışkındır. Uyku ve zayıflama zrasında doğrudan bir ilişki olmasa da Genel olarak Zayıflamak istenildiğinde uykumuz ne kadar düzenli ve az sürüyorsa o kadar başarılı olabiliyoruz.

Gece vücudun dinlenmesi ve sabah dinç bir vücûd ile güne erken başlamak diyette başarı için olumlu bir adımdır. Güne erken başlamak daha hareketli olmak ve metabolizmayı erken canlandırmak ve fazla kalori yakmak ile doğru orantılı olduğu için kişilerde başarı payı artıyor. Aksi durumda kişi günlük tüketimi kalori ve harcadığı kalori arasında olumlu bir ilişki var ve kişi uyku saatlerinde düzensizlik yaşıyor veya fazla uyuyor olsa da kilo almadan yaşamını sürdürebilir.

Genel olarak 10 saati aşkın uyku durumu vücutta kilo artışı gibi olumsuzlara neden olabilmektedir. Gun 24 saat olduğuna göre günümüz içerisinde 8 saat uyku , 8 saat iş hayatı 8 saat kendimizde vakit ayırarak daha sağlıklı daha düzenli bir yaşam tarzına sahip olabiliriz. Uyku saatlerinize göre yemek saatlerinizi ayarlama yapmak kişinin uyku ve diyetteki başarısını sağlamaya yardımcı olur. Uyandığınız zaman en geç 1 saat içinde öğün tüketmek ve yatmadan en az 2 saat önce yeme işlemini bitirmek sağlıklı bir yaşam tarzı için doğru yaklaşımdır. Sağlıklı günler dilerim…

Bahçeşehir Merve Diyet Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu Sağlıklı Günler Diler…