YOĞURT DİYETİ NEDİR?

Yoğurt Türkçe kökenli bir kelimedir. Yapılan araştırmalar da yoğurdu ilk olarak Türklerin yaptığını ve keşfettiğini kanıtlamıştır. Kısaca tanımını yapmak gerekirse yoğurt; laktik asit fermantasyonu sonucunda üretilen, besin değeri yüksek fermente bir süt ürünüdür.

Yoğurdun faydaları hususuna geçmeden önce ev yapımı yoğurtların piyasada satılan yoğurtlara göre daha doğal olması ve içerisinde katkı maddesi kullanılmamasından dolayı daha sağlıklı olduğunu belirtmek faydalı olacaktır. Her şeyden önce yoğurdun kalorisinin düşük olması sayesinde, günün her saatinde yenilebilmektedir. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve amino asitler vücudumuzda bulunan yağları yakar ve kaslarımızı güçlendirir. Sindirim sisteminizi düzenleyerek, bağırsaklarımızda bulunan ve enfeksiyona sebep olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasını sağlar. İçerisinde bulunan çinko ve laktik asitler cildimizi güzelleştirir ve sağlık katar. Diş etlerimizde taş oluşmasını önleyerek, sorunsuz bir ağız ve diş sağlığına kavuşmamızı sağlar.

Bütün bunları anlatmamızın sebebi son günlerde yaz ayının da yaklaşıyor olmasından kaynaklanan ‘yoğurt diyeti yaparak kısa sürede kilo verebilir miyim?’, ‘sadece yoğurt yiyerek kısa sürede zayıflamak mümkün müdür?’ sorularına yanıt vermeye çalışmamızdan kaynaklanmaktadır.

Şok Diyet İle Sadece Yoğurt Yiyerek Zayıflamak Hayal Değil

Uzman bir diyetisyen rehberliğinde, size özel hazırlanacak 2 günlük şok diyet ile siz de çok kısa bir sürede kilo verebilirsiniz. Yoğurt diyeti olarak da bilinen beslenme şeklinin çok ciddi faydaları olduğu gözlenmiştir. Bu diyetin faydalarını yukarıda bahsedilen yoğurdun faydaları ile birlikte düşündüğünüzde olumlu sonuçlar alacağınızı kestirmek hiç de zor değildir. Vücuttaki yağların yakılması sonrası kısa sürede kilo vermenizi sağlayacaktır. Sindirim sisteminizin düzene girmesi sonucunda vücudunuza giren yiyecekler hızla sindirilecek ve de toksinlerle birlikte vücudunuzdan dışarı daha kolay atılacaktır.

Akıllara hemen şöyle bir soru gelmesi gayet normaldir. Yoğurdun bunca faydasının yanında hiç mi zararı yok? Özellikle yüksek kolesterol ve böbrek hastalarının böyle bir diyete başlamamaları ya da başlayacaklarsa bile bir diyetisyen gözetiminde, çok kontrollü olarak yapmalarında fayda vardır.

Sadece yoğurt yiyerek zayıflama ile ilgili detaylı bilgiyi Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezinden edinebilirsiniz. İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu sorularınız için hazırdır.