PROTEİN DİYETİ NASIL YAPILIR?

Protein diyeti insanların hızlı kilo vermesi kas kütlesini artırmak amaçlı yapılır. Günümüzde onlarca farklı kilo verme ve diyet listesi vardır. Fakat protein diyeti en dikkat edilmesi gereken kilo verme çeşitlerinden biridir.

İnternette araştırma yapıldığında “mucize diyet”, “proteinle mucizeler yaratan protein diyeti” ve buna benzer reklam amaçlı cümlelerle karşılaşılması normaldir. Şu konu unutulmamalıdır ki; her şeyin bir usulü ve olgunlaşma süresi vardır. Sağlığımızı ilgilendiren konulara da bu nedenle çok hassas bir şekilde eğilmek gerekir. Protein diyeti yoğun talep görür ki bunun en önemli nedenlerinden biri ilk haftalarda aşırı su kaybından dolayı fazla kilo kaybettirmesidir. Zayıflayan kişilere moral verir, çok yeterli ve doğru diyet olduğunu düşünmelerine yol açar.

Aynı zamanda protein diyet listesine istediğiniz kadar kırmızı et, tavuk, balıketi ve bu tür protein bazlı besinlerden ekleyip tüketebileceğiniz söylenir. Fakat kendinizde etkili olan hastalıklardan bihaber yaptığınız protein diyeti size aşırı spor yapıyorsanız normal gelirken, gut veya böbrek rahatsızlığınız varsa çok tehlikeli bir hal alabilir. Bu nedenle de kulaktan dolma ve eksik bilgiyle yapılan diyet yarardan çok zarar getirebilir.  Aşırı protein tüketimi, öncekinden daha fazla açlık hissi uyandırarak karbonhidrat bağımlılığı ve tatlı düşkünlüğünüzü arttırabilir. Sadece protein alarak kolesterol, trigliserit ile böbrek enzimlerinde artış olur ve birçok önemli hastalığa kapı aralar. Protein, böbrekte emilimi en zor olan enzimlerdendir ve böbreğin aşırı çalışmasına sebep olur.

Protein Diyetinde Ne Yapilmali,

İnsanın kullanacağı ortalama protein miktarı bellidir ve bu oran günlük kilogram başına 1 – 1,5 gramdır. Bu durum kişilerin sosyal durumu, sporcu ve böbrek hastaları olmasına göre değişmektedir.  Bu nedenle de bir plan belirlemeden önce ehil bir diyetisyene danışmanız ve onun önderliğinde kan değerlerinizi analiz ettirip bu değerlerin sizi çizeceği yola göre diyet planı yapmanız önem arz etmektedir.

Şifasını aradığımız kendi sağlımız olduğunu düşündüğümüzde, profesyonel danışmalık alarak işe başlamanın en doğru adım olduğu bilinmelidir. Profesyonel bir danışmanlık aldığınızda; diyetisyeniniz size “protein diyetine başlarken böbrek yetmezliği, gut hastalığı veya sporcu olup olmadığınızı” soracaktır ve bu duruma göre ihtiyacınız olan protein diyet listesi ortaya çıkacaktır. Bu yüzden işinin ehli uzman kişiler tarafından danışmanlık almanız size doğru ve düzgün bir diyet programı uygulayarak kilo vermenizi sağlayacaktır.

Protein diyeti listesi ile ilgili detaylı bilgiyi Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezinden alabilirsiniz.