OBEZ KİŞİLERE ÖZEL BESLENME PROGRAMI

Obezite, ülkemizde olduğu kadar dünya üzerinde de en büyük problemlerden biridir ve son verilere göre 700 milyona yakın kişinin mücadele ettiği bir rahatsızlıktır. Son yıllarda oldukça gündemde olan Beden Kitle İndeksi de dikkate alındığında, vücutta aşırı miktarda yağ birikimine obezite denmektedir. Yıllar geçtikçe teknolojik gelişmelere ve hareketsiz yaşama paralel olarak, obezite ve aşırı şişmanlık yaşayan insanların sayısında büyük artışlar görülmekte ve büyük ülkelerin mücadele etmek zorunda kaldığı ciddi bir sorun haline gelmektedir.

Obezite Hesabı Nasıl Belirlenir?

Obezite tanımlaması erkek ve kadınlar için vücut yağ yüzdesine bakıldığında farklı ölçütlerle hesaplanmaktadır. Vücut yağ yüzdesi kadınların %25, erkeklerin ise % 30’unu geçtiğinde obezite sınırı geçilmiş demektir. Beden kitle indeksine göre değerlendirme yapıldığında ise,  be25’in üzerine çıkılması, kişinin obez olduğunun göstergesidir.

Obezite Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet programları kişiye özel belirlenmesi gereken ve uzman gözetiminde takip edilmesi şart olan hassas durumlardır. Özellikle obez kişilerin hassas ruh halleri ile yaşayabilecekleri kalp, şeker ve tansiyon gibi ciddi rahatsızlıklara karşı, uzman bir diyetisyen yardımı alınması çok faydalı olacaktır. Bu konuda Merve Diyet, sizlere her türlü desteği yapacaktır.

Obezite diyeti öncesi, diyetisyeniniz tarafından belirtilecek sağlık testlerinin yapılmış olması ve iradi olarak diyete hazır bulunuşluğun sağlanmış olması gerekmektedir. Diyetisyen tarafından size özel olarak hazırlanacak olan obezite diyeti takip edilmeli, spor ve egzersiz yapılmalı, günden en az iki litre su içmek kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Obezlerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezlerin beslenmesinde, yağlı, baharatlı yemeklerden uzak durulmalı, kızartma ve fast food yemekler kesinlikle tüketilmemelidir. Sebze yemekleri için az zeytinyağı kullanılmalı, et yemekleri ise kendi yağında ve kızartma yerine ızgara ya da buğulama ile pişirilmelidir. Ara öğünlerde, tuzsuz ve çiğ haldeki fındık, badem ve ceviz uygun miktarda yenilebilecektir. Mevsim yeşilliklerinden oluşan salata ve bol miktarda su, sofralardan eksik edilmemelidir. Beyaz ekmek değil, tam buğday, kepekli ya da çavdar ekmeği tüketilmelidir. Kan şekerini dengelemek için, içme suyuna eklenecek kabuk tarçın ya da yoğurt ve sütlere serpilecek toz tarçın kullanılabilecektir.

Size özel diyet listesi ve her konuda danışmak için Merve Diyet ile görüşebilirsiniz.