MEZOTERAPİ NEDİR?

İnsanlar genelde çok kolay ve çabuk bir yöntem olduğu için cilt rahatsızlıklarında derinin üzerine sürülerek tatbik edilen krem, vitamin ve leke açıcı ürünleri kullanmaktadırlar. Ancak ciltte nem kaybı, kuruluk, incelme, kırışıklık, yaşlılık gibi problemlerde haricen tatbik edilen kremlerin cildin dış tabakasını geçip alt tabakalara ulaşması zordur. Bu nedenle etkileri sınırlı kalmaktadır. Bunun yerine tedavi edicilerin doğrudan deri içine küçük özel enjektörler yardımı ile enjekte edilmesine mezoterapi denmektedir. Kısaca mezoterapi, vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve ilaçların orta deri tabakasına doğrudan verilmesi işlemidir. Mezoterapi tedavisi cildi besleyerek, nem ve kuruluğu gidermede, güneş ve yaşlılık lekelerini tedavi etmede, kırışıklıkları yüksek oranda gidermede oldukça etkili bir yöntemdir.

Mezoterapi uzun zamandır geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul edilerek tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. Mezoterapi tedavisinin ilk dönemlerinde enjeksiyonlar kullanılmaktaydı. Fakat tedavinin ağrılı olması nedeni ile tedavinin tamamlanamaması çok rastlanılan bir durumdu. Bunun üstesinden gelmek için iğnesiz mezoterapi (mesostar) geliştirilmiştir. İğnesiz mezoterapi sistemi iğneli yönteme göre daha homojen bir ilaç uygulaması sağladığından daha etkili sonuçlar vermiştir.

Mezoterapi Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Mezoterapi Tedavisi, spor yaralanmaları, kas-iskelet sistemi hastalıkları, saç dökülmesi ve kozmetik tedavileri başta olmak üzere çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Mezoterapi lipolitik etkili ilaçlar ile bölgesel yağlanma ve sellülit sorunlarının çözümünde de kullanılmakta, çatlak tedavisinde, deri rengini açmada, akne ve sivilce izlerinin giderilmesinde, saç dökülmesinde ve saç ekiminde de başarılı ve yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır.

Tedavide uygulanan ilaç, serum ve kokteyller kimi zaman hekimler tarafından hazırlanmakta, kim zaman ise ilgili firmalardan hazır gelmektedir. Sıklıkla zayıflama ve vücutta bulunan yağlanma ve selülit sorunlarında yada lekelenme ve kırışıklıklarda kullanılan mezoterapi tedavisi sıkı şekilde diyet listesi takip edemeyip zayıflama yöntemleri ile kilo veremeyen insanlar için tercih edilen bir yöntemdir. Diyet ve kalori hesabı ile başa çıkamayan insanların mezoterapiye müracaat etmesinin uygun olduğu değerlendirilmektedir.

Mezoterapi ve diğer kozmetik tedavileri konularında İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.