Gastrid Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sindirim sisteminin en önemli organlarından birisi de midedir. Vücudun batın denen iç kısmına yerleşiktir ve diyaframın altında bulunur. Midenin üst kısmı yemek borusuna bağlıdır. Midenin kapasitesi yaklaşık bir buçuk litre kadardır. Midenin görevi kabaca parçalanmış gıdayı mide asidi ve enzimler içeren mide sıvısı ile kimyasal olarak parçalamaktır. Sindirilmeye hazır hale getirilen gıda, buradan ince bağırsağa aktarılır.

Mide Öz Suyu Ne İşe Yarar?

Mideye gelen parçalanmış maddelerin kimyasal olarak parçalanmasını sağlayan mide öz suyu, mide bezi tarafından salgılanır. Sindirim işleminin en önemli kısmını tamamlayan bu sıvı içerisinde tuz asidi, pepsin enziminin bir parçası olan pepsinojen ve lipaz enzimi ihtiva eder. Mide içerisindeki bu asidin hazırlamış olduğu asit ortamında proteinler, pepton haline dönüşür. Ayrıca lipaz, yağları ve karbonhidratları yağ asidine ile gliserine çevirir.

Gastrid Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Mükemmel bir fiziksel ve kimyasal ortam olarak yaratılan mide, bazı durumlarda bu görevini yapamaz. Bunlardan bir tanesi de Gastrid olarak adlandırılan rahatsızlık durumudur. Mide zarının iltihaplanması veya tahriş olması neticesinde mide duvarında oluşan sağlık sorunlarının genel adıdır.

Gastrid oluşumunun birçok sebepleri vardır. Bunlar arasında bakteriler, alkol, bazı ilaçlar, stres, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi unsurlar sayılabilir.

Gastride Karşı Nasıl Beslenilmelidir?

Gastrid rahatsızlığına yakalanan şahısların tedavisinde en önemli etken beslenmedir.

Gastrit rahatsızlığa duçar olan şahıslar:

 • Öğün aralarını sıklaştırmalı,
 • Yemek porsiyonlarını küçültmeli,
 • Alınan gıdaların çok sıcak veya çok soğuk olmamasına özen gösterilmeli,
 • Ağızdaki mekanik sindirimin arttırarak midenin yükünün hafifletilmesi için daha uzun süre çiğneme yapmalı,
 • Yemek için hazırlanan besinlerin iyice pişirilmesi sağlanmalı ancak kavurma işlemine tabi tutmamalı,
 • Sindirimi zor olan kepekli veya tahıllı ekmeklerin tüketilmemesine dikkat edilmeli,
 • İçerisinde bol miktarda kimyasal takviye olan hazır gıda veya kahve gibi gıdaların tüketilmesinden kaçınılmalı,
 • Ekşi ve kabuklu gıdalardan uzak durulmalı,
 • Genel olarak tatlı ve türevlerinden uzak durulmalı,
 • Asitli ve gazlı meşrubatlar tüketilmemeli,
 • Çay, sigara, kahve, alkol, kızartma, baharatlı yemek, ketçap çeşitleri, hardal ve kuruyemişe dikkat edilmelidir.

Gastridin tedavisinde hekim tarafından verilecek ilaçlara takviye olarak insan kendi bünyesini tanımalı ve hazımsızlık yapan besinleri almamaya özen göstermelidir. Halkalı civarı diyetisyen arayışıyla bizlere gelen hastalarımız ve bu rahatsızlık sürecini sancılı yaşayan danışanlarımız Merve Diyet Merkezinden beslenme hususunda destek alarak hastalığın ilerlemesini engelleyebilir.