BASEN ERİTME YOLLARI NELERDİR?

Zayıflamak için önerilen birçok yol olduğu bilinmektedir. Kadınlar için basen eritme ve kalça eritme için harcanan çabanın da öncelikli problemlerden olduğu bilinmektedir. Özellikle Ortadoğu ve Türk kadınlarının ırksal yapısı nedeniyle basenleri geniş olmaktadır. Buna bağlı olarak da basen problemi ortaya çıkmaktadır.

Kalça bölgesi, kadınlarda östrojen hormonların etkisiyle, ergenlik çağında genişlemeye başlamaktadır. Bu genişleme aslında doğumu kolaylaştırıcıdır. Fakat bazı kadınların fiziksel aktivite yetersizliği ve düzensiz beslenmeden dolayı bu durum istenmeyen basen yağlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Basen eritme yöntemi olarak, yağ yakıcı hap ve estetik cerrahi müdahaleleri denemek isteyen kadınlar olsa da, düzenli olarak basen eriten hareket yapmak en doğal ve sağlıklı yol olarak değerlendirilmektedir. Basen bölgelerindeki fazlalıklardan, evde yapılabilecek egzersizlerle de kurtulma şansı vardır. Bunun yanında yağ yakıcı özelliği kanıtlanmış doğal yiyecek ve içeceklerle beslenerek, basenlerdeki yağları eritmek de mümkündür.

En Hızlı Basen Eritme Nasıl Olur?

Hızlı basen eritme denince akla ilk gelen yöntem, diyet ve egzersiz yapmaktır. Ancak birçok kişi diyetin aç kalmakla aynı anlama geldiğini sanmaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme, yağlı ve kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durmak ve günde on iki bardak civarında su içmek yapılacak diyette önem arz etmektedir.

Sporun bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerekir. Basen eritme hareketleri olarak, mekik hareketi, neredeyse herkesin bildiği bir harekettir. Dizler birbirine yapışık vaziyette, iki el de ense bölgesinde birleştirilerek yapılan harekettir. Günde en az üç defa ve her defasında 40-50 civarında yapılmalıdır. Sopayla yapılacak hareketler de basen eritme için faydalıdır. Bu egzersizde, sopa ense köküne dayandırıldıktan sonra iki elle tutulur, ayaklar vücut hizasına getirilerek açılır sonrasında kalça kısmı ve yukarısı hızlıca hareket ettirilir.

Bu hareketlere ilaveten banyo yaparken, basen bölgesinin beş ile on dakika arasında keselenmesi, yağları eritmeye yardımcı olmaktadır. Dışarıda yapılacak aktivitelerde; Futbol, basketbol, yüzme, tenis veya dans gibi sporlar zayıflamak için en doğal yollardır. Bunun dışında iş hayatınızın hareket üzerine kurulması önemlidir. Örneğin, asansör yerine merdivenleri kullanmak, öğle arasında 10-15 dakikalık yürüyüşler yapmak daha sağlıklı bir yaşam için atılması gereken adımlardandır.

Kalça ve basen eritme, yağ yakma, kilo verme ve egzersiz konularında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.