AKDENİZ DİYETİ NEDİR?

Yaz ayları çok yaklaştı, herkesin en çok sorduğu soru ‘hangi diyeti uygularsam kısa sürede kilo veririm?’ Aslında daha doğru bir soru olan ‘hayat boyu hiç sıkılmadan uygulayabileceğim bir diyet var mı?’ sorusunun cevabı Akdeniz Diyeti.

Akdeniz ve Ege İnsanının hatta ülkemizin dışına çıkacak olursanız İtalya ve İspanya insanının sağlıklı olmasının, uzun yaşamasının sırrı en başta beslenme şekli ile doğru orantılıdır. Akdeniz halklarının ağırlıklı yedikleri besin maddelerinde herkesin bildiği şu üç gıda ağırlıktadır: Balık, zeytinyağı ve bol sebze…

Akdeniz diyeti de tam olarak bu besinlerden ilham almıştır. Akdeniz Diyeti Listesi denince karşımıza balık, zeytinyağı ve sebze ile başlayan bir liste çıkmaktadır. Bu diyette belirtilen üç ana gıda haricinde tahıl grubunda da çok yönlü bir tahıl tüketimi, yani tek düze olmayan bir beslenme çeşidi tavsiye edilir. Haftada bir kez olmak şartı ile et tüketilmesi de öneriler arasındadır. Tatlı olarak ise az miktarda meyve listeye dahil edilebilecektir. Çok fazla dayanamayan kişiler için ise haftada bir defa olmak şartıyla sütlü tatlı tüketimine izin bulunmaktadır.a

Akdeniz Diyeti İle Kendinizi Daha Sağlıklı Ve Genç Hissedin!

Akdeniz Diyeti Faydaları saymakla bitmez ancak biz burada sizlere başlıca faydalarını sıralayacağız.

En büyük yararı, inanılmaz bir biçimde beyni korumasıdır. Çok fazla sebze tüketilmesi ve de etin az tüketilmesi sayesinde yaşlanmayı önleyici özelliği vardır. Zaten bu özelliğinin en büyük kanıtı da Akdeniz insanının diğer bölgelerde yaşayan insanlara göre daha uzun ömürlü olmasıdır. Kalp hastalığına karşı da koruyucu yönü sayesinde özellikle ailesinde kalp hastalığı olanlara tavsiye edilmektedir.

Bu diyeti kimler, ne kadar sürdürmelidir sorusunun cevabı ise Akdeniz Diyetini diğer diyetlerden ayıran en önemli özelliğidir. Bu diyeti herkes, istisnasız olarak bütün bir hayat boyunca yaşam şekli haline getirerek; daha sağlıklı, uzun ve kaliteli bir hayatın kapılarını aralamış olacaktır.

Akdeniz Diyeti ile ilgili detaylı bilgiyi,  konusunda uzman ve ehil Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilirsiniz. Uzman diyetisyenlerden bilgi alarak, daha sağlıklı günler sizinle olacaktır.