Çağımızın hastalığı olan stres, dengesiz beslenme, moral bozuklukları ve sporsuz yaşam hızla kilo almamızı sağlamaktadır. Obezite küresel bir sorun olmakta ve bununla birlikte sağlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Düzenli ve dengeli beslenme sonucunda sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olabilir ve daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Dünyada uygulanan birçok diyet listeleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de 1200 Kalorilik Diyet Listesidir.

Bu diyetin amacı; vücudumuzun ihtiyacı olan kalori miktarını belirleyerek sağlıklı ve yağsız besinlerle metabolizma sistemimizin hızlanmasını sağlamaktır. Kalori miktarına dayalı bu diyetle kilo vermek oldukça rahattır. Burada ihtiyaç duyulan Kalori miktarı alınarak enerji ihtiyacı dengelenir ve yağ yakım hızı artar. Diyetisyenler tarafından tavsiye edilen 1200 kalorilik diyet 3 ana ve 3 ara öğünden oluşmaktadır.

1 Kilo Kaç Kalori Yapar?

Uzmanlar 1 kg yağ yakılabilmesi için ortalama 7400 kalori harcanması gerektiğini belirtmektedirler. Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama yapılırken, kişinin cinsiyeti ve çalışma biçimi seçildikten sonra yaş, kilo ve boy değer olarak girerek hesaplanabilecektir. Bu sayede günlük Kaç Kalori Almalıyım? sorusunun cevabını alabiliriz. Yapılacak diyet günlük kalori ihtiyacını aksatmayacak şekilde yapılmalıdır.

1200 Kalorilik Diyet Listesi İçerisinde Neler Vardır?

Sabah Kahvaltısı:

Ekmek 2 ince dilim.

2 kibrit kutusu beyaz peynir.

Salatalık, biber ve domates.

Çay (Peynir yerine yumurta)

Ara Öğün:

1 kase yoğurt veya 1 porsiyon meyve tabağı. Ya da 4 adet kepekli bisküvi.

Öğle yemeği:

Sebze yemeği 8 kaşık, kırmızı ya da beyaz et, 2 kaşık pilav veya makarna. 1 kâse Yağsız yoğurt, salata, meyve.

Alternatif Öğle:

Çorba, baklagil ya da etli yemek ise 4 kaşık, 2 kaşık pilav veya makarna, 1 kâse yağsız yoğurt, bol salata, meyve.

Ara Öğün:

1 kâse yoğurt veya 1 porsiyon meyve tabağı. Ya da 4 adet kepekli bisküvi.

Akşam Yemeği:

Akşam yemekleri öğle yemeği gibi planlanmalıdır.

Ara Öğün:

Diğerlerinden farklı olarak 1 bardak süt içilebilir.

Yukarıdakilere ilave olarak:

  • Tempolu 30 dk. yürünmeli.
  • Bol miktarda su içilmeli. (En az 2 lt.)

Aynı zamanda tükettiğimiz yiyeceklerin kalorilerini bilmemizde de fayda vardır. Kaloriye dayalı diyetlerde bu durum önemlidir. (Örneğin: Kısır Kaç Kalori? 110 gr. kısırda 178 kcal. bulunmaktadır gibi.)

Bahçeşehir diyetisyen firmalarından olan Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşerek uzmanlarımızdan kalori ve diyet konusuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.