YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Milli içeceğimizin ne olduğunu sorsak yediden yetmişe hepimizin vereceği cevap kuşkusuz çay olurdu. Bunda da haksız değiliz. Zira Çin’de en son hazırlanan “Dünya Çay Raporu” sonuçlarına göre Türkiye kişi başı 3.5 kg çay tüketimi ile Dünya liderliğini uzak ara elinde tutmaktadır. Türkiye’de tüketilen çayın hemen hemen tamamı siyah çaydır. Peki, siyah çay ile yeşil çay veya diğer çaylar arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Aslında tüm çaylar aynı bitkinin ürünü olmasına karşın, çay yaprağına uygulanan işlemler neticesinde günlük içmekte olduğumuz siyah çay, yeşil çay veya diğer çaylar ortaya çıkmaktadır. Yani yaprak uzun bir fermente işlemine maruz bırakılıp karartılıyorsa siyah çay, bu işlem uygulanmadan yaprağın özellikleri korunarak paketleniyor ise yeşil çay elde edilmiş oluyor. Yapılan araştırmalar ile yeşil çayın, siyah çaya kıyasla daha az kafein içerdiği ve içinde barındırdığı antioksidanlar açısından daha zengin olduğu tespit edilmiştir. Bu bakımdan siyah çaydan ziyade yeşil çay içilmesinin sağlık açısından daha faydalı olduğu belirtilmektedir.

Sağlıklı olacak gerekçesi ile kırk yıllık çay tiryakilerinin siyah çayı bırakıp, sadece yeşil çay içmelerini beklemenin uygulanabilir olmadığı aşikârdır. Fakat siyah çayın yanında gün içinde tüketilecek birkaç bardak yeşil çayın da sağlık açısından çok önemli katkılarının olacağını hatırdan çıkarmamak gerekir. Yeşil çay batılıların tabiriyle bir “panecea” yani her derde deva bir ilaç gibidir.

Yeşil Çayın Hangi Sorunlara İyi Gelir?

  • Bir diyetisyenin oluşturacağı programın ile her gün tüketilecek birkaç bardak yeşil çay, kilo sorunu olanların metabolizmasını düzenleyecek, içerisinde bulunan polifenol yağ oksidasyonu sayesinde daha hızlı ve kolay kilo vermesine yardımcı olacaktır.
  • Yüksek kolesterolü düşürecek ve kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlayacaktır.
  • Diyabet hastalığı ile mücadele edenlerin yüksek kan şekeri seviyesini azaltacak ve şeker seviyesinin düzelmesinde önemli katkı sağlayacaktır.
  • Beyin hücrelerinin daha da azalmaması ve zarar görmüş hücrelerinin ise yenilenerek Alzheimer hastalığının etkilerinin geciktirilmesine önemli faydaları olacaktır.
  • Hayatından eskisi kadar zevk alamayan, dışarı bile çıkmak istemeyen ve depresyon ile kıvrananların sakinleşip rahatlamasına katkıda bulunacaktır.

 

Yeşil çayın burada sayılanlardan başka yemek borusu kanserinden, cilt bakımına ve hatta diş çürüklerine kadar sayısız faydaları vardır. Kuşkusuz sadece yeşil çay içerek tüm bu hastalıklardan ve olumsuz durumlardan kurtulmanız söz konusu değildir. Uzman diyetisyen ve doktorlar ile yapılacak programların yanında yeşil çayın gıda takviyesi şeklinde alınması elde edilecek pozitif sonuçları artıracaktır.  Yeşil çay ve sağlıklı yaşam ile ilgili pek çok konuda, Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.