Yaban Mersini Yararları

Fundagiller familyasından olan yaban mersini yüksek kesimlerde yetişen 20–50 cm boylarında, odunsu çalı türü bir bitkinin meyveleridir. Karadeniz Bölgesinin dağlık kesimlerinde bol miktarda bulunduğu gibi Amerika, Kuzey Avrupa ülkelerinde de yetişir. Kırmızıdan mor renge kadar olan meyvelerin toplanma zamanları temmuz ayından eylül ayına kadardır.

Yaban mersini çiğ meyve olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilebilir ya da yaban mersini çayı hazırlanarak içilebilir. Yaban mersininde, A, C vitaminleri ile yararlı şekerler, organik asitler, tanen, pektin ve mirtilin olarak bilinen bir boya maddesi ile meyveye rengini veren proantosiyanidinler bulunmaktadır.

Yaban Mersini Nerelerde Kullanılır? Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Öncelikle taze bir meyve olarak afiyetle yiyebildiğiniz gibi kurutarak kurusunu da tıpkı diğer kuru yemişler gibi yiyebilirsiniz. Evinizde meyve suyu, reçel veya marmelat yapabilirsiniz. Çok iyi bir antioksidan içerdiğinden dolayı yapraklarını kurutarak çayını içebilirsiniz. Bu aynı zamanda yaban mersini kalori yakar mı sorusunu da gündeme getiriyor. İçerisinde bol miktarda antioksidan, amino asitler ve lifler içerdiğinden metabolizmayı hızlandırarak kalori yakmanıza yardımcı olur. Diğer başlıca faydalarını sayacak olursak;

– Günde sabah ve akşam olmak üzere tüketilen bir fincan yaban mersini çayı yaşlılığa bağlı olarak oluşan alzheimer hastalığı veya parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltır.

– Çay, idrar yolu enfeksiyonlarını da ortadan kaldırabilir. İdrar yolu duvarlarının zararlı bakteriler tarafından kapatılmasına engel olur.

– Savunma sisteminin direncini arttırır. Bu yüzden düzenli olarak yaban mersini tüketimi önemlidir.

Yaban Mersini Tüketilirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gebelik döneminde güvenle tüketilebilir fakat aşırı tüketimden kaynaklanan yan etkilerine dikkat edilmelidir. Düşük kan şekeri sorunları yaşayan kişilerin, yaban mersini tüketiminde aşırıya kaçmaması gerekmektedir. Böyle bir durum varsa doktor veya diyetisyen kontrolünde tüketilmelidir.

Eğer planlanmış bir ameliyat durumu söz konusu ise ameliyat tarihinden iki hafta önce yaban mersini tüketimi durdurulmalıdır. Bunun sebebi, ameliyat sonrası kan şekerini düşürme riskinin olmasıdır. Hayatımızda önemli bir yeri olan bu meyve hakkında detaylı bilgi almak için İstanbul diyetisyen firmaları arasında en güvenilir yerlerden biri olan Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.