SOĞAN SUYU KÜRÜ NEDİR?

Genelde ucuz fiyatı, hoş olmayan kokusu işlerken ortaya çıkan öz suyunun gözlerde yaptığı sulanma sebebi ile insanların pek de dikkatini çekmeyen ancak aslında ecza deposu niteliği taşıyan bir nimettir soğan.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Yeterli miktarda ve düzenli kullanıldığında soğan suyu, çağımızın en büyük problemlerinden birisi olan göbek eritme sürecini kısaltır, iştah açar, gribal enfeksiyonların semptomlarının giderilmesinde etkilidir. Bununla beraber kalp sağlığı açısından çok faydalıdır, vücuttaki yağların yakılmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, kansızlığa ve damar tıkanıklığına karşı faydalıdır. Soğan suyu doğal bir antibiyotiktir, kadınlarda görülen yumurtalık kistlerine karşı doğal bir takviyedir, erken menopoz için faydalıdır, kanın pıhtılaşmasını düzenler, iltihap sökücü olarak faydalıdır, idrar yolu enfeksiyonu için çare olabilir, tansiyon ve şekere karşı etkili olarak kullanılabilir. Bunların yanında, boğaz ağrısı, boğaz iltihaplanması ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır.

Soğandan Fayda Sağlamak İçin Ne Kadar Tüketilmelidir?

Ancak tüm bu yukarıda sayılan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilmesi için bir insanın soğanın içerisinde bulunan maddelerden yeterli miktarda alması gerekir. Yani bunun kısaca anlamı, bir oturuşta belki bir kaç kilo soğanın tüketilmesi demektir ki bu da fiziken imkânsızdır. Soğanın faydaları ancak hem tüketicinin bedeninin kütlesine uygun miktarda soğan tüketmesi hem de bunu sürekli olarak kullanması ile sağlanabilir.

Geleneksel gıda tüketim metotları ile soğanı çiğ ya da pişmiş olarak yiyerek soğandan istenen fayda elde edilemeyebilecektir. Soğanı doğrudan yemek yerine, içerisinde çok miktarda faydalı madde biriktiren soğan suyunun faydaları daha fazladır. Biraz takviye ve uzman diyetisyen görüşü, soğandan elde edilmek istenen faydanın alınmasına katkı sağlayacaktır.

Soğanın bol miktarda potasyum, kalsiyum, C vitamini ve folik asit bulundurduğu ayrıca cyctein maddesi içerdiği bilinmektedir. Bunların yanında güçlü bir antioksidan olan glutatyon da ihtiva etmektedir. İçerisinde bulundurduğu maddelerden yeteri kadar istifade edebilmek için soğanın mutlaka kür olarak alınması gerekmektedir.

Soğan suyu kürü faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak için İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.