SELÜLITE KARŞI EN ETKILI YÖNTEM NEDIR?

Yaz mevsimi gelirken özellikle kadınların baş düşmanı selülit, kadınların kendileriyle barışık olmasını engelleyip tatillerini rezil edebilir. “Bunun çaresi var mı?” diye sorulacaksa ileri teknolojiyle olduğu söylenebilecektir. Uygun tedavilerle çok güzel bir vücuda sahip olup, tatilin keyfi sonuna kadar doya doya yaşanabilecektir. Yapacağınız ilk şey, doğru yerde ve zamanda doğru kişiden tıbbi danışmanlıkla olabilir.

Vücudumuzun iyi görünmesini istiyorsak, önce bütün vücudumuzu iyi tanımamız gerekmektedir. Selülit oluşan bölgelerde kas üzerinde bağ ve deri bulunmaktadır. Dış deri yüzeyinin güzel gözükmesi için bu bölümlerin de çok ahenkli çalışması ve iyi bakılması gerekmektedir. Yani elastik bir deriye sahip olmak için kas kütlesinin ve bağların eğitilmeye ve düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Güzel görünüm ve selülit olmaması için sağlam bağ ve kaslar gerekmektedir. Selülit, kalça, basen ve bacaklarda ortaya çıkan genellikle bayanlarda görülen portakal kabuğu görünümündeki problemdir ve dört evreye ayrılır.

Selülit Evreleri Çözüm Yolları

Selüliti yenmek için önce onu tanımak ve karşı yol haritasını çizmek için dört evreye göz atalım.İlk evrede otururken veya yatarken herhangi bir sorun gözükmez, fakat iki parmak arasında sıkıştırıldığında portakal kabuğu görünümü hafif şekilde elde edilmektedir. Sonraki evrede, hafif ağrı başlar ve ayaktayken portakal görünümü belli olur.Yatarken ise herhangi bir sorun görünmemektedir. Üçüncü evrede, ayakta ve yatarken selülitler bariz bir şekilde belli olmaktadır. Masaj sırasında bile selülitler ağrıya neden olmaktadır. Selülitin dördüncü ve son evresindeki hastada selülitler ayakta ve yatarken çukurluklar şeklinde aşırı belli olur, buna varisler eşlik eder. Bu evrede masaj sırasında dikkatli davranılmalıdır, zira bu süreç çok ağrılı geçmektedir.

Bu evreler çok farklı olmak ile beraber sebepleri de çeşitlilik arz etmektedir. Her evre için çözümler ve tedaviler farklılık göstermektedir. Genellikle ikinci evre ve sonrasındaki süreçlerde mezoterapi, radyofrekans, ozon ya da ultrason gibi selülit giderici tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kişiler bu tedavileri uyguladıktan sonra kişisel bakımlarına dikkat etmemeleri durumunda selülit tekrar nükseder.

Bu nedenlerle, spora, yeme ve içmeye dikkat edilmeli ve bunların yanında düzenli olarak masaj yapılmalıdır. Selülit tedavisi ve diğer konularda İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu size yardımcı olacaktır.