Maydanoz Kürü

Akdeniz bitkisi olarak bilinmesine rağmen dünyanın hemen her yerinde kolaylıkla bulabileceğiniz maydanoz A, B12, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca demir ve kalsiyum deposudur. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan demir ve kalsiyumun büyük bir çoğunluğunu karşılar. Folik asit, folat, potasyum ve lif içeriği ile sindirim sistemine çok olumlu etkisi vardır. Maydanoz içerisinde hiç denecek kadar az miktarda yağ bulunmaktadır.

Maydanoz Kürü Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz kürü, zayıflamak isteyenlerin internetten aradıklarında karşılarına çıkan ilk zayıflama metotlarının başında gelmektedir. Yapılışı çok kolay olup, kullanılacak malzemeler 15 adet maydanoz sapı ile beraber, 1 adet limon ve 1 bardak sudur. Maydanozlar güzelce yıkandıktan ve limon sıkıldıktan sonra 1 bardak su maydanozların içine boşaltılarak maydanoz kürü hazır hale gelmektedir.

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre maydanoz suyunun pek çok faydasından söz etmek mümkündür.

  • Maydanozun idrar sökücü özelliği vardır ve idrar yolu enfeksiyonunu önler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Böbrek taşı oluşumunu durdurur.
  • Ödemi ve şişkinliği giderir.
  • Yeni hücre oluşumunu destekler; meme, prostat ve cilt kanserine karşı vücudu korur.
  • Kalp damar sağlığını korur. Solunum yollarını rahatlatır.
  • Göz sağlığını korur.
  • Astım ve öksürük tedavisinde etkilidir.
  • Regli döneminde kadınların ağrılarını hafifletir, menopoz döneminde ise yaşanan olumsuzlukları hafifletir.

Sağlıklı bir cilt hayali kuranlar için maydanoz en büyük yardımcıdır. Maydanozun onca faydasının yanında özellikle cilt konusunun da belirtilmesinin nedeni, maydanozun cilt sağlığını korumada çok önemli bir faktör olmasıdır. Ergenlerimizin en büyük sorunlarından biri olan sivilceye karşı da çok faydalı olduğu söylenebilecektir.

Maydanoz suyu, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Bir kaç gün boyunca maydanoz suyu içenler belirgin bir şekilde kilo verirler, ancak vücuttan atılan şey yağ değil, ödemdir. Yağ yakımı için 3-5 gün boyunca ortalama 1 ya da 2 bardak maydanoz suyu içmek gerekmektedir. Maydanoz suyunun daha da etkili olmasını istiyorsanız biraz da limon sıkmanız faydalı olacaktır.

Maydanoz limon kürü ile ilgili detaylı bilgiyi Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilirsiniz.