KİŞİYE ÖZEL DİYET VE BESLENME

 

Yağların yakılarak kilo verilmesi her insanda farklılık gösterir. Aşırı tembel ve uyuşuk olan insanlar, hazırı severler, en kolay yoldan doymak istedikleri için sağlıklı ve düzgün beslenemezler. Düzensiz beslendikleri halde, aldıkları bir zayıflama ilacının onları zayıflatacağına ve her şeyi yoluna koyacağına inanırlar. Bu kişilikte olanların en başta böyle bir zayıflama yöntemi olmadığını anlamaları gerekir. Vücudun ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineraller alınmaz ise, dengeli bir zayıflama olması da mümkün olmaz. Zayıflamak, aç kalarak değil, düzenli yemek ve iyi bir diyet listesi programı uygulayarak olur.

Şişmanlık Kader midir?

Tatlı ve hamur işi yemeden yapamayan insanlar, mutluluğu farklı yemek tarifleri alarak, onlarla beslenmede ararlar. Bu durumdaki kişilere, yavaş yavaş da olsa düzenli beslenme eğitimi verilmelidir. İşe daldığı zaman her şeyi unutan insanlar, sabah bir simit veya tost ile akşamı yaparlar. Akşam da çok acıktıkları için önlerine ne gelirse yemeye çalışırlar. Dengesiz beslenme nedeniyle şişmanlık bu tip insanların kaderi hale gelir.

Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kilo verme konusunda sabırsız insanlar, yemek yemediklerinde hemen kilo vermeyi beklerler. Sabah bir öğün herbalife protein tozunu sütle karıştırıp içtiklerinde 1-2 kilo vereceklerini sanırlar. Bu tip insanlar diyeti ve sporu çok çabuk bir şekilde bırakırlar. Kararsız insanlar, birkaç gün diyet ve spor yaparlar. Yaptıkları spora güvenerek diyeti bırakıp yemeğe başlayan bu kişiler verdikleri kiloyu tekrar alınca sporu da devam ettiremezler.

Abur cubur ve hazır yemeğe dayanamayan insanlar, öğün atlaması yaparlar ve dengeli beslenmek yerine, kolay ele geçen hazır gıda ve karbonhidrat oranı yüksek yiyecekleri yerler. Bu gruptaki insanlar sabah kahvaltısı ve öğle yemeğini aksatmamalıdır. Midenin tokluk hissi, abur cubura olan ilgiyi azaltır.

Bulundukları ortamda sürekli bir şeyler yeniyor diye, sabah kahvaltısı ve öğle yemeğini geçiştiren insanlar, her gün daha az yerim hesabı yapsalar da ısrarlara dayanamayıp yerler. Bu tip insanlar gittikleri yerlere karınlarını doyurarak gitmeliler.

Yukarıda belirttiğimiz grup içerisine giren kişilere, özel diyet ve beslenme programları hazırlanarak sağlıklı kilo verdirilebilir. Kilo verme konusunda düzenli olarak egzersiz yapmanın çok büyük önemi vardır. Diyet yaparak kilo verme ve egzersiz konularında daha fazla bilgi almak için İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşerek destek alabilirsiniz.