Kahvaltı Neden Önemlidir?

Günlük hayatta bazen biraz daha uyuma isteği bazen de geç kalma telaşı asıl sebep gibi görünse de, bazen de kilo vermek için yapılmayan kahvaltılar aslında günü olumsuz etkiliyor.

Kahvaltısız başlanan gün hem daha verimsiz hem de daha çok yemek yeme ile sonlanıyor. Kahvaltı yapılmadığı zaman geçiştirilen sabah saatleri genellikle hazırda bulunan simit, poğaça alımı ve sürekliliğinde de kilo almaya başlanıyor. Aslında güne kahvaltı ile başlamak, güne enerji ile başlamanıza ve sağlıklı olmanız için gerekli olan vitamin mineral almanızı sağlar.

Kilo vermek için yapılmayan kahvaltı güne daha aç bir metabolizma devam etmeniz demektir. Öğün atlamak, özellikle kahvaltı yapmamak kişinin kilo vermesine bir yararı yoktur. Yapılan çalışmalar kahvaltı yapan birey ile yapmayanlar arasında bel çevresindeki yağlanmanın daha az olduğu bulunmuştur. Kahvaltı yapmak kişinin kilo kontrolünü daha iyi sağlamasına da yardımcı olmaktadır.

Özellikle küçük yaşta beslenme alışkanlıklarını doğru kazanmak için kahvaltıyı ihmal etmeden güne başlanmalıdır. Okul öncesi ve okul dönemi çocuklarında zihinsel gelişim, büyüme ve gelişmeleri, okul başarısı için sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. Okul çağı dönemine ait bazı çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin azaldığı, algılamada güçlük çektikleri ve öğrenmede zor anlar yaşadıkları ve sık hasta olmaları ve buna bağlı devamsızlıkların uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

Pratik olarak hazırlanabilecek süt, peynir, zeytin, tahıl ekmeği, yumurta, domates biber vb. hem okul çağı çocuklarına gün boyu derslerini algılama da daha da yardımcı olacak hem de dengeli beslenmeyi öğrenmeye başlayacaklardır. Yetişkinler de çocukları ile beraber bu alışkanlığı sürdürmelidirler ki onlara örnek olmalıdırlar. Çocuklar anne babalarını örnek alarak beslenme alışkanlıklarını oluştururlar.

Müsait olmadığınız zamanlarda tercih edilebilecek tam tahıllı sütlü gevrek ve yanına alacağınız bir meyve size dengeli bir kahvaltı örneği olacaktır. Hazır olan nişastalı ürünleri tüketmek yerine Bol yulaflı veya lifli seçenekler ile az yağlı sütler tercih edilebilir. Tercihler tam tahıl olmasının istenmesindeki amaç daha çok lif ve birçok mineral içermesinden kaynaklıdır.Meyveler kuru meyve üzerinden de tercih edebilirsiniz. Kahvaltısız bir gün geçirmemeniz dileğiyle…


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.