ÇÖLYAK VE TİROİD HASTALIKLARI

Çölyak her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir.  Çölyak hastalığı ile  birçok hastalık arsında ilişkide bulunmaktadır.  Tiroit rahatsızlığı da bu hastalıklardan birtanesidir.

Çölyak hastalığının en çok etkiledikleri arasında otoimmun sistemi gelmektedir. Otoimmun sistemi vücudu zararlı bakterilerden, kanser hücrelerinden ve zararlı maddelerden koruyan bağışıklık sisteminin adıdır.Yapılan araştırmalar çölyak hastalarının ‘haşimato’  hastalığına yakalanma oranlarının yüksek olduğunu göstermiştir. Gluten ile tiroid hücrelerinin hücre zar yapısı birbirine benzediğinden gluten için programlanmış bağışıklık hücreleri gluten ile tiroid hücrelerini karıştırmaktadır. Bu durum glutene karşı oluşan bağışıklık hücrelerinin tiroid hücrelerine saldırması ve parçalamasına neden olabilmektedir. Bu sebeple gluten hassasiyeti olan kişilerde otoimmün tiroid hastalıklarının (haşimato ve graves) toplum ortalamalarında daha sık görüldüğü bilinmektedir. Yani çölyak ve tiroit bezi sadece vücudumuzun aynı kısımlarını etkilemekle kalmıyor aynı zamanda çölyak, tiroid bezi iltihabı olma ihtimalinizi de yükseltiyor.

Gluten ve haşimato hastalığı arasında kesin olarak tıbben bir ilişki belirtilmemiştir ancak bilinen bazı sebepler aşağıda sıralanmıştır:

–Çölyak hastalığının ve tiroit hastalığının birlikte oluşması muhtemeldir çünkü her ikisi de yaygın görülen otoimmün hastalıklardır.

–Çölyak hastalığının bireyleri tiroit hastalıkları gibi diğer otoimmün hastalıklara yatkın hale getirdiğine dair kanıt mevcuttur.

–Tiroit hastalığının teşhisi sıklıkla çölyak hastalığından önce konulur; doktorlar tiroit hastalığını çölyak hastalığından daha fazla test ederler çünkü bu hastalık çok yaygındır.

–Çölyak hastalığı olan bazı bireyler, belirli bir süre gluten içermeyen diyet uyguladıktan sonra, daha az tiroit hormonu yenileme tedavisine ihtiyaç duyduklarını bildirmişlerdir. Bunun nedeni; gluten içermeyen diyetin ince bağırsakların iyileşmesine olanak sağlaması ve böylece tiroit ilaçları daha iyi emilmesidir. Gluten içermeyen diyet ayrıca daha az iltihaplı cevaba neden olur ve tiroit bezinin iltihabını azaltır.

Glutensiz beslenmek tiroit rahatsızlığı için kesin bir destek beslenme yöntemi olmamakla birlikte , gluten içeren besinleri yeteri kadar tercih edip , dengeli ve yeterli beslenmek sağlıklı olmak için temel durumdur.

Biz Merve Diyet Zayıflama Merkezi olarak İstanbul ve Online Diyet arayışı içerisinde olanların yanındayız. Bizlere danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa 0543 214 88 08 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.