CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Ceviz deyince aklımıza ilk önce beyin gelir. Çünkü bazı bilim adamları, bir besin maddesi hangi organa benziyorsa, o organa büyük faydası olduğunu iddia ederler. Cevizin beyne olan faydalarının yanı sıra, diğer faydaları da anlatmakla bitmez.

Her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmadan, bilinçli ve düzenli bir şekilde ceviz tüketmenin sağlımız açısından birçok faydası olduğu bilimsel bir gerçektir. Kalp damar sağlığından, çocukların zekâ gelişimi ve kemiklerinin güçlenmesine, kolesterolün dengeli bir şekilde tutulmasından, cilt için faydalarına kadar daha birçok alanda faydaları vardır.

Yukarıda bahsedildiği üzere cevizin faydaları anlatılırken öncelikle çocuklarda ve yetişkinlerde cevizin beyne faydası ifade edilmelidir. Beyin gıdası da diyebileceğimiz cevizin zihni açtığı bilinir. Çok zengin Omega 3 yağ asidi kaynağı olan ceviz, özellikle gebelikte kullanıldığında, yeni doğacak olan bebeğin beyin gücünü arttırdığı bilimsel bir gerçektir. Ayrıca cevizin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığı, hastalığa yakalanma yaşını geciktirdiği, ilerlemesini yavaşlattığı ve bu hastalığı önlemede çok olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Yine içerisinde zengin bir şekilde bulunan Omega 3 yağ asidi sayesinde, damar yapısını iyileştirici ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu da bilinmektedir. Kalp ve tansiyon hastalarında kan basıncını ayarladığı, kanın pıhtılaşmasını önlediği, tehlikeli kalp ritimlerini engelleyerek kalp krizi geçirme riskini azalttığı, halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterol düzeyini düşürdüğü bilinen gerçeklerdendir.

Ne Kadar Ceviz Tüketmeliyiz?

Cevizde yüksek miktarda bulunan Omega 3 yağ asidi haricinde, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum, magnezyum, bakır, potasyum, çinko, selenyum mineralleri ve manganez ile A, B, C, E ve K vitaminleri bulunur. Günde 4-5 tane ceviz yiyen bir kişi, vücudun günlük gereksinimi olan Omega 3’ün %85’ini, manganezin %43’ünü, demirin %20’sini ve triptofanın %17’sini karşılamış olur.

İnsanın aklına hemen şu soru gelebilir. Bu kadar faydaları olan cevizin zararları da var mıdır? Cevizin kalorisi çok fazla olduğundan kilo artışına sebep olacağı düşünülebilir. Ancak araştırmalar sonucunda, günde düzenli olarak 35 gram ceviz tüketen kişilerin, bir yıl içerisinde gözle görülür bir şekilde kilo verdikleri izlenmiştir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki her şeyin aşırı tüketilmesi zararlıdır.

Cevizin faydaları ve diğer konularda daha detaylı bilgi almak için, İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşebilirsiniz.