ÇİKOLATA KİSTİ

Uterus içinde olan ve her ay gebeliğe ev sahibi olacak şekilde hazırlanan, gebelik gerçekleşmediği zaman yeteri kadar hormon desteği alamaması yüzünden adet kanaması şeklinde dökülen hücre tabakası endometrium adıyla tanımlanır. Çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya karın boşluğu gibi uterus dışındaki bölgelerde uterus iç yüzeyini döşeyen endometrial dokunun varlığı ile karakterize bir hastalıktır.

En sık 25-34 yaş grubu arasında görülen endometriozis hastalığı kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen bir hastalıktır.

Endometriozis kesin olarak tedavisi yapılıp, tamamıyla ortadan kaldırılabilen bir hastalık değildir. Endometriozis hastalığının evresi, şiddeti tedavi yaklaşımını etkilemektedir.

Endometriozis ve Beslenme

Düzenli ve sağlıklı beslenmek sadece daha enerjik ve zinde hissettirmesinin yanı sıra aynı zamanda endometriozis semptomlarını da zayıflatır ve doğurganlığın yeniden kazanılmasına yardımcı olur. Beslenme alışkanlıklarını değiştirerek çikolata kisti oluşma riski veya mevcut kistin etkileri azaltabilir. Endomereiozis enflamatuar bir süreçtir. Bu yüzden hastalığın etkilerini azaltacak anti-inflamatuar besinler tercih edilmelidir.

Yapılan araştırmalara göre başta çikolata olmak üzere şekerli gıdaların, et, buğday ve süt ürünlerinin azaltılmasının olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Çikolata kistinin neden olduğu ağrıları azaltmak için karbonhidrattan uzak durmak etkili olabilir. Meyve ve sebzenin bol miktarda tüketilmesi de belirtilerin hafiflemesini sağlayabilir. Ayrıca Omega 3 gibi yararlı yağlar açısından zengin somon, alabalık veya uskumru gibi balık çeşitlerinin yanı sıra fındık ve fıstık gibi kabuklu yiyecekler ve çekirdekler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. İşlenmiş et içeren ürünlerden uzak kalarak meyve ve sebzenin ağırlıkta olduğu bir diyet uygulanabilir. Likopen, B6 vitamini, krill yağı ve selenyum da çikolata kisti tedavisinde yardımcı olan takviyeler arasında yer almaktadır. Bu gibi takviyeler çikolata kistinin verdiği yorgunluk hissinin ortadan kalkmasını sağlar.

Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak çikolata kistinin belirtileri azaltabilir. Çikolata da çikolata kistine neden olan veya kistin belirtilerini şiddetlendiren yiyecekler arasında yer almaktadır. Kırmızı et çeşitleri, işlem görmüş paketli et ürünleri, hidrojene edilmiş yağlar ve kafein vücudun östrojen seviyelerini arttırmaktadır. Paketli yiyeceklerin içerisinde yer alan katkı maddeleri, işlemden geçmiş gıdalar hormonlar üzerinde önemli bir etkisi olan karaciğeri etkilemektedir. Ayrıca tereyağı gibi doymuş yağlar ve bazı peynir çeşitleri de inflamasyonu arttırmaktadır. Gaz yapan gıdalar özellikle pelviste yoğun yapışıklığı olan kadınlarda mevcut şikayetlerin daha da artmasına neden olur, dolayısıyla gaz yapan gıdalardan uzak durmak gerekir.

GLUTENSİZ DİYET

Glutensiz diyet uygulanmasının endometriozis ile ilişkili ağrı ve yaşam kalitesi üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını görmek için retrospektif bir çalışma yapılmıştır. Glutensiz diyetle geçen bir yıl sonrası (%75) çoğu hasta ağrı açısından istatistiksel olarak önemli ilerlemeler bildirdi. Kadınlardan hiçbirisi ağrının kötüleştiğini bildirmedi. Genel sağlık algısı, canlılık, sosyal işlevsellik ve zihinsel sağlık da dahil olmak üzere diğer konularda da gelişmeler kaydedildi. Bu nedenle, glutensiz bir diyet, ağrılı endometriozisi olan kadınlarda düşünülmelidir.