Yemek için mi yaşıyorsunuz, yaşamak için mi yiyorsunuz? İnsanlar aslında bu sorunun cevabını buldukları zaman sağlıklı bir beslenme alışkanlığına ve sağlıklı bir hayata kavuşmuş olacaklardır. Yoğun çalışma temposu içerisinde düzensiz ve sağlıksız yenen yemekler, masa başında yetiştirilmeye çalışılan işler yüzünden sadece öğünü geçiştirmek için yenen abur cuburlar, akşam geç yenen yemeklerin üzerine bir de çayın yanında yenen pastalar, börekler, kekler sonucunda alınan aşırı kilolar.

Bütün bu olumsuz hayat koşulları içerisinde “nasıl kilo veririm” sorusuna alınan cevaplardan biri de zayıflama hapı olacaktır. “Hangi zayıflama hapı” sorusuna verilecek doğru düzgün bir cevap ise kesinlikle bulamazsınız. Piyasada bulunan zayıflama hapları isimleri incelendiğinde birbirinden etkileyici isimlere ve vaatlerin cazibesine kanmamak pek de mümkün değildir.

Bütün bu zayıflama ilaçları arasında en etkili zayıflama ilacı nedir ya da en iyi zayıflama ilacı hangisidir diye soracak olursanız da farklı yönlendirmelere maruz kalmanız muhtemeldir. Oysa uzman bir diyetisyen nezaretinde düşük kalorili diyetlerle ve düzenli spor ve egzersiz programları ile zayıflamak bünyeniz ve bağışıklık sisteminiz için en iyi olanıdır.

Çünkü piyasada ismi çok ya da az bilinen veya bitkisel adlar altında satılan bütün zayıflama ilacı veya haplarının istisnasız olarak az veya çok yan etkisi ve birazdan ana hatları ile sayılacak zararları vardır.

Zayıflama İlaçlarının Yan Etkileri Nelerdir?

Zayıflama ilaçları, vücudun metabolizmasını hızlandırarak yenilen besinlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılmalarını sağlarken kalbin daha hızlı çalışmasını tetikler. Bunun sonucunda kalp rahatsızlığı olan insanlar başta olmak üzere hiçbir kalp rahatsızlığı olmayan insanlarda bile menfi etkileri olduğu gözlenmiştir.

Diğer bir yan etkisi de, yüksek tansiyon ve çarpıntıya yol açmasıdır. Aynı zamanda ishal, uykusuzluk, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kabızlık, ağız kuruması ve baş dönmesi gibi problemleri de beraberinde getirerek ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verir. Daha da önemlisi böbrek problemleri ve karaciğerde kalıcı hasarlara yol açar.

Özellikle bayanların zayıflama ilacı kullanımları halinde hormonal sıkıntılar ve adet kanamalarında meydana gelen düzensizlikler de çok rastlanan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Zayıflama haplarının zararları ve diğer konularda İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.