Yumurtanın Beyazı mı? Sarısı mı?

Yumurta; kabuğu, beyazı ve sarısı olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Yumurtanın beyazı ve sarısının içerikleri birbirinden çok farklıdır. Beyazı hiç yağ içermemektedir ve çok az kaloriye sahiptir. Yumurtanın sarısı yağ, protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Genelde yumurtanın beyazının daha sağlıklı olduğuna inanılır ancak sarısının besin değeri daha yüksektir.

Orta boy bir yumurtada 6-7 gram civarında protein, 4-5 gram kadar yağ, 70-80 kalori bulunur. Yumurtanın beyazı bu protein miktarının yarısına sahiptir ve saf proteinden oluşur.  İçerdiği kalorinin hemen hemen tamamı proteinlerden gelirken neredeyse hiç karbonhidrat veya yağ barındırmaz. O yüzden eğer tamamen protein içeren az kalorili bir besin arıyorsanız yumurta beyazı iyi bir seçenek olabilir.

Yumurtanın sarısı vitamin ve mineral kaynağıdır. Demir, fosfor, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Yumurtadaki tüm yağda çözünebilen vitaminler (A, D, E, K) ve B9 (folik asit), B12, B6, B2 ve B1 vitaminleri yumurtanın sarısında bulunurlar. Ayrıca yumurta sarısı D vitamini bakımından zengin olan nadir besinlerdendir. Yumurtanın sarısı aynı zamanda lesitin ve kolin bakımından zengindir. Lesitin vücutta kolesterol ile birleşerek vücut tarafından emilmesini önler. Kolin ise beyin ve hafıza gelişimi için çok önemlidir.

Tam bir yumurta ayrı ayrı beyazının veya sarısının sağladığı faydadan daha fazlasını sağlar. Yumurtanın her iki kısmı da yeterince sağlıklıdır ve özel bir durum olmadığı sürece birlikte tüketilmelidir.

Yumurta ve Kolesterol

Yumurta, yüksek kolesterol içeren besinlerden biri olması nedeniyle uzun bir süre tüketimi tartışılmıştır. 1 orta boy yumurta 1,5 gram doymuş yağ ve 216 mg kolesterol içeriyor.  Bu kolesterol içeriği günlük kolesterol alımına katkı yapmaktadır ancak HDL kolesterol seviyelerinde de bir artış sağlıyor.  Yumurtanın doymuş yağ içeriği çok gibi gözükse de aynı zamanda tekli doymamış yağ asitlerini de yüksek oranda içermektedir. İçerdiği tekli doymamış yağ asitleri ve kolesterolü bağlayıp emilimini engelleyen lesitin sayesinde yumurtanın kolesterolü arttırıcı etkisi et ürünleri ve süt ürünlerine göre daha azdır.

Ne Kadar Yumurta Tüketmeliyiz?

Sağlıklı bireyler, özellikle çocuk ve bebekler günde 1 yumurta tüketmelidir. Sporcu kişilerde bir uzmanla konuşularak bu miktar arttırılabilir. Kolesterol ve kalp hastaları içinse yumurta haftada 2 ile sınırlandırılmalıdır.