YUMURTALIK KİSTİ OLAN HASTALARIN DİYETLERİNDE DİKKAT ETMESİ GEREKENLER (KİLO ALIMINI ENGELLEMEK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR)

Yumurtalık Kisti Nedir Ve Niçin Oluşur?

Kadınlarda yumurtalıklara yerleşen içi sıvı dolu keseciklere yumurtalık kisti denir. Üreme çağında bulunan kadınlarda sık görülmekle beraber genellikle iyi huylu olup, tedavi bile edilmeden kendiliğinden kaybolurlar. Fonksiyonel kist ve anormal kist olmak üzere ikiye ayrılırlar. Fonksiyonel kistler, yumurtalığın normal fonksiyonu neticesinde oluşurlar. Anormal kistler ise yumurtlama işlevinden bağımsız olarak kendiliğinden gelişir.

Yumurtalık Kisti Oluşumunun Belirtileri Nedir?

Yumurtalık Kisti kadınlarda çok sık görülmektedir. Genellikle hiçbir belirti vermeden tesadüfen ortaya çıkarlar. Yumurtalık Kisti belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

  1. Kasıkta veya kasıklarda ağrı,
  2.  Cinsel ilişki sırasında ağrı ve sancı,
  3. Adet düzensizliği, adet gecikmesi, normalden daha ağrılı adet görme veya görememe,
  4. Karnın alt kısmında oluşan basınç ve dolgunluk hissi,
  5. Büyük boyutlarda olan kistlerde kanama, şişme veya ele gelmesi,
  6.  Göğüslerde dolgunluk,
  7. Bakırsak ve idrar şikâyetleri,
  8. Kist boğulması / torsiyonu belirtileri,
  9. Kist patlaması / yırtılması belirtileridir.

Tıbbi adı Polikistik Over Sendromu olan yumurtalık kistinde, kadınlarda kilo problemi, adet düzensizliği ve tüylenme gibi rahatsızlıklara rastlanmaktadır. Bu sendrom, üreme çağında kadınlarda sıkça görülen endokrin bir hastalıktır. İnfertiliteye ve yumurtlama problemine neden olur ve değişik formlarda karşımıza çıkabilir. Polikistik over sendromunda bulunan 3 belirtiden 2’si kişide görüldüğü takdirde tanı konur. Bu üç belirti şu şekilde sıralanır. Birincisi adet düzensizliği veya adet gecikmesi yani yumurtlamanın seyrek veya az olması, ikincisi aşırı tüylenme, üçüncüsü ise ultrason çekimi ile teşhis edilebilen polikistik over yapısının görülmesidir.

Polikistik over sendromunda diyet listesi önemli bir yer tutmaktadır. Hekim tavsiyesi ile yapılacak olan diyet ve spor sağlıklı zayıflama durumunu da beraberinde getirecektir. Bu diyeti uygularken önce glisemik yük azaltılmalıdır. Düşük glisemik indeksli besinlerdeki glikoz kana daha yavaş karışır ve kan şekeri ani yükselip, düşmez. Uzun süre tok tutar ve hemen acıkma olmadığından kilo vermeye yardımcı besinlerdir. Bu nedenle diyete düşük glisemik indeksli besinler koymak şarttır.

Ayrıca posalı ve lifli besinler tüketilmelidir. Ara öğünler karbonhidrat, yağ ve proteinlerden oluşmalıdır. Peynir, ekmek, meyve, süt-yoğurt, kuruyemiş, kek, bisküvi gibi doyurucu ara öğünler kişiye göre diyetisyen yardımı ile ölçüsü belirlenmelidir. Polikistik Over Sendromu diyeti ile ilgili olarak, Merve Diyet uzman diyetisyeni Merve KALELİOĞLU’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.