YULAF EZMESİ Mİ? MÜSLİ Mİ? GRANOLA MI?

Yulaf ezmesi, müsli ve granola gibi kahvaltılık gevreklerin temel bileşenidir. Preslenmiş yulaf ya da geleneksel yulaf olarak da adlandırılan sade yulaf ezmesi çok sayıda kompleks karbonhidrat, bazı besleyici lifler ve önemli miktarda A ve B6 vitamini ve kalsiyum içerdiği için yüksek besleyici değere sahiptir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi sekiz adet temel aminoasidi içerir ve dolayısıyla iyi bir protein kaynağı sayılabilir. Yüksek miktarda omega-3 ve linoleik asit içerir ve bu yağlar kötü kolesterolün azalması üzerinde etkilidir. Yulaf ezmesi içerdiği B vitamini kompleksi sayesinde de sinir sisteminin işlevini geliştirir ve korur. Kemik sağlığı için gerekli kalsiyum seviyelerine sahip olduğundan osteoporozun önlenmesine destek olur. Yulaf ezmesi kompleks karbonhidrat içerdiği için hem uzun süre tokluk sağlar hem de kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olur.

Müsli

1900′ li yılların başında İsviçreli bir hekim ve beslenme uzmanı tarafından bulunmuştur. İlk hazırlanışı çiğ yulafın eşit miktarda badem, fındık ve çok az limon suyuyla yoğunlaştırılıp, süt ve bol miktarda taze elma dilimi ile harmanlanmasıyla oluşmaktadır. Günümüzde paketlenmiş ve kuru olarak satılan müsli; tahıllar, fındık, fıstık ve meyve parçalarının birleştirilmesinden oluşur. Kuruyemiş, meyve ve buğday gevreğinden elde edilen ve kuru bir tahıl olan müsli, çeşitli kombinasyonlarla tüketilebilir. Müslinin kalori değeri, çeşidine ve meyve-tahıl oranına göre değişim göstermektedir. Ancak yaklaşık olarak bir kâse müsli, içeriğine göre 320-400 kalori içermektedir. Paketli olarak hazır satılan müsliler eklenti şeker de içermektedir, bu hem müslinin kalori miktarını arttırmakta hem de sağlıklı bir öğün olmasını engellemektedir. Tercihiniz şeker ilavesiz, doğal meyvelerden oluşan bir müsli olmalıdır.

Granola

Granola için aslında standart bir formül yoktur. Granola, yulaf ezmesi, fındık, badem, ceviz gibi bazı yağlı tohumlar ve kurutulmuş meyvelerden yapılan ve fırına atılan bir çerez türüdür. Çiğ yulaf lapa haline getirildikten sonra kuruyemişler ve kurutulmuş meyvelerle harmanlanır. Ayrıca arpa, çavdar gibi diğer tahıllar da kullanılabilir. Karışım kanola yağı, tereyağı, zeytinyağı ya da tercih edilen herhangi bir yağ ile yağlanarak bal katılır ve gevrek bir kıvam alana kadar fırınlanır. Genellikle diğer tahıl gevrekleri gibi süt ya da yoğurt ile tüketilir. Paketli hazır granolalarda dikkat edilmesi gereken ilk nokta tatlandırılmak için kullanılan malzemedir. Bu malzeme kimi zaman bal, şeker, pekmez, şurup, kimi zaman da tatlandırıcılardan oluşur ve bu durum da sağlıklı olan granolayı masum bir alternatif yapmaktan çıkarmaktadır. Bu noktada yapmamız gereken eklenti şeker, glukoz şurubu ve tatlandırıcı içermeyen, kendi meyveleri yardımıyla tatlı tada ulaşan granolaları tercih etmektir. İkinci önemli bir nokta da kullanılan yağlı tohumların türü ve miktarıdır. Mutlaka yağlı tohum içeriğini irdelemeli, enerjinin yarısından fazlasının yağlı tohumlardan gelmemesine dikkat edilmelidir.

Özetle;

Yulaf ezmesi, müsli ve granola her ne kadar kompleks karbonhidratlar ve lifler yönünden zenginlerse de, bu ürünlerin şeker kaynaklı ek kaloriler içerecek şekilde paketlenmiş olabilirler. Örneğin, tatlandırılmış hazır yulaf ezmesi paket başına 15 gram şeker içerebilir. Kesin kalori miktarlarının ve içeriklerinin saptanması için besin cetvellerinin ve etiketlerinin dikkatlice incelenmesi gerekir. Paketli ürünler tercih etmek yerine sade şekersiz yulaf ezmesi ile kuru meyveleri ve kuruyemişleri karıştırarak kendi sağlıklı müslinizi veya granolanızı yapabilirsiniz. Ev yapımı müsli ve granolaların içinde neler olduğunu bilirsiniz ve sağlıklı bir öğün olarak tüketebilirsiniz.

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘YULAF EZMESİ Mİ? MÜSLİ Mİ? GRANOLA MI??’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.