Günlük hayvansal ürün alımınızı sınırlamalısınız.

Günlük yağ alımınızı bitkisel kaynaklardan yapmalısınız. Örneğin, zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı, ayçiçek yağı ve gibi bitkisel yağlar tercih etmelisiniz.

Omega-3 içeriği yüksek besinler tüketmelisiniz. Balık, ceviz, chia tohumu, semizotu gibi omega-3 kaynaklarını kullanabilirsiniz.

Beslenmenizde yarım yağlı, az yağlı veya yağsız süt ürünlerini tercih ederek, ayrıca hindistancevizi sütü, badem sütü, ceviz sütü ve yulaf sütü gibi bitkisel sütleri ekleyebilirsiniz.

Diyetinize eklediğiniz lif miktarını artırmak da kolesterol seviyenizi kontrol etmede önemli bir rol oynar. Aldığınız lifler bağırsak hareketinizi düzenleyerek daha kısa zincirli yağ asitleri üretiminize yardımcı olur. Lif bakımından zengin sebze, meyve, tahıl ve baklagilleri tüketmek bu noktada önemlidir.

Hayvansal gıdaları tüketirken yağlı bölgelerini tercih etmemeye dikkat etmelisiniz. Örneğin, tavuk yiyecekseniz deri kısmını yemekten kaçınmalısınız.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda yüksek kolesterolde dikkat edilmesi gerekenler konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz