YOĞURT KÜRÜ NEDİR?

Yoğurt binlerce yıllık olmasına rağmen, henüz bu günkü bilgi ve becerilerimizle yerine alternatif bir gıda veya sağlık açısından yerine geçebilecek bir gıda takviyesi ikame edilememiş bir besindir. Sütün çok hızlı bir şekilde bozulması ve asidik bir yapıya sahip olmasının vermiş olduğu dezavantajları bünyesinde barındırmayan yoğurt, insanlığa hem lezzetli bir gıda olarak, hem birçok hastalığa karşı tedavi edici olarak hem de sağlıklı yaşam iksiri olarak hizmet etmiştir.

Doğal Yoğurt Tüketimi  Neden Önemlidir?

Ancak yoğurt olarak kastedilen gıda ürünü, fabrikalar tarafından işlenmiş sütten elde edilen ve yoğurt olarak adlandırılan beyazımsı nesne değildir. Yoğurdun yoğurt olarak adlandırılması ve arzu edilen faydanın temin edilebilmesi için mutlaka mayalanarak ve tabii şartlarda üretilmiş olması, yani kısaca ev yapımı yoğurt olması gerekmektedir.

Yoğurdun içerisinde potasyum,  fosfor, riboflavin, iyot, çinko, C ve B12 vitamini bulunur. Bunların yanında yağda eriyen vitaminler, görme fonksiyonlarına katkısı olan A vitamini ve bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini de içermektedir. Sağlığımız için çok faydalı olan tüm bu vitaminlere ilave olarak, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve manganez de yoğurt içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.  Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan Omega-4 ile Omega-4 yağlarını da içerir.

Yoğurta ayrıca yoğurda asıl faydalı özellikleri kazandıran Lactobacillaceae ve Streptococcaceae Generasına ait bakteriler bulunur. En çok bilinenleri Lactobacillus Delbrueckii Bakteri türünün Bulgaricus alt türü ve Streptococcus Thermophilus türleridir.

Yoğurdun Zayıflatıcı Etkisi Var mıdır?

Sütü yoğurda çeviren bakteriler, sütün içerisindeki laktozdan beslenir. Bu işlem sırasında artık ürün olarak laktik asit çıkarırlar Laktik asit üreten bakteriler ya da diğer bir deyişle sütü yoğurda çeviren yoğurt bakterileri canlı kaldığı sürece yoğurtta diğer bakteri ve mayalar barınamazlar. Sütün yoğurda dönüşmesini sağlayan tüm bu özellikler aynı zamanda yoğurdun göbek eritme yöntemi olarak da kullanılabilmesini sağlar.

Yoğurt kürü, bu etkisi sebebiyle zayıflama kürü olarak sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Yoğurt diyeti yapanlar tarafından yoğurdun bu özelliği bizzat tecrübe edilmiştir.

Ancak bir zayıflama kürü  olarak kullanılacak yoğurt kürü her insan da aynı etkiyi yapmayabilir, bunun sebebi kişinin fiziksel ve biyolojik yapısı veya tüketilen miktardan kaynaklanabilir. Zayıflama kürü olarak yoğurt kürünü seçecek kişilerin mutlaka bir uzmandan tavsiye alması ve yoğurt kürü kullanımını uzman kontrolünde gerçekleştirmesi tavsiye edilir.

Özellikle göbek eritme amacıyla yoğurt kürü yöntemini kullanmak isteyenler yoğurt kürü ve faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak için İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşerek bilgi alabilirler.