Sağlıklı olmak , daha ince görünmek isteyen herkes için bir diyet serüveni vardır hayatında. Kimi Zaman başarılı sonuçlar kimi Zaman başarısız sonuçlar alınır bu serüvende . Bazen de son derece dikkat etmenize rağmen gitmeyen başa çıkılamayan kilolar ve yarım kalan bir çok hedefler. 

Günlük yaşantımızda yediklerimizin farkında olmadığımız dönemler ve farkında olmadan yediklerimizin içinde saklı olan kalorileri unutabiliyoruz 

Diyet büsküvi ve Light ürünler : 

 Kalorisi azaltılmış , şeker oranı ve yağ  oranı azaltılmış bu tarz ürünler kilo kontrol ve kilo vermek istenilen dönemlerde çok tercih edilmektedir. Fakat ürünlerde diyet ve Light etiketi gördüğümüz Zaman bu ürünleri sınırsız tüketilebilir olarak değerlendirme yapılmamalıdır. Ürünlerin etiket bilgileri kontrol edildiğinde , kalori ve yağ – şeker içeriklerinin olduğunu ve günlük beslenme programlarındaki gereksinimlere göre tüketim ölçülerini ayarlamaları gerekir. Unutmayalım ki fazla tüketilen bu tarz ürünler de kilo vermenize engel olabilir, kilo almanıza da neden olabilir.

Diyabetik ürünler : özellikle diyabet rahatsızlığını olan bireylerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak amaçlı üretilen bu tür ürünler içerisinde şeker bulundurmamaktadır. Etiket bilgilerini kontrol ettiğiniz Zaman , şeker olmamasına rağmen , kalori değerlerinin bulunduğunu farkedersiniz. Bu tarz ürünler kan şekeri dengesini değiştirmemek için üretilmiştir ve yine günlük beslenme programında önerildiği ölçüde tüketilmez ise kilo artışına neden olabilir.

Kurutulmuş meyveler; mevsim meyvelerini tüketmek her zaman ilk tercihimiz olmalıdır, bazen ara öğün bazen taze meyve sevmeyenlerimizin tercihi nedeni ile hayatımızı kolaylaştıran kurumeyveler de taze meyveler gibi kalorileri aynıdır. Meyveler kurutma işlemi sırasında içerisindeki su oranları düşürülür ve şeker miktarı azalmaz . Porsiyon ölçüsü belirlerken , 1 yemek kaşığı dolusu kuru meyvenin , 1 taze meyve ölçüsüne eşit olduğunu unutmayalım .

Kahve : günlük hayatımızda farklı saatlerde de olsa yer alan Kahveler, sade ,kremalı, süt tozu ilaveli, şurup ilaveli, şeker ilaveli çeşitleri oldukça yaygın ve herkes damak zevkine gore tercihleri değişiyor. Kahve güne dinç başlamak , metabolizma hızını artırmak , sinir sistemini uyarmak, kalp sağlığını korumak için yararları var olsa da , doğru tercih edilen Kahveler sizi hem daha sağlıklı hem de kilo kontrolünüzü bozmamış olur. Kahve tercihleriniz sade ve günün erken saatlerinde olmasına özen gösteriniz. 

Salatalar : özellikle kilo kontrolü yapanların ve kilo vermek isteyenlerin tercihidir. Fakat salatalar sos ilavesi olmadığı Zaman doğru tercihlerdir. Salataya ilave edilen çeşitli soslar ile kalorisi artabilir ve sizin masum sandığınız salatalar gerçekte kalori yükü olabilir. Unutmayalım ki sade bir salataya sizin ilave edebileceğiniz baharatlar , 1 tatlı kaşığı yağ, sirke çeşitleri işe daha düşük kalorili , kontrollü menüler tercih edebilirsiniz.

Hayatınızda yaratacağınız farkındalık ile kilo kontrolü , sağlıklı beslenme, ideal kilo durumu zor olmamalı.

Bahçeşehir Mervediyet Beslenme Danışma Merkezi sağlıklı günler diler…