yaz aylarinda saglikli beslenmek icin 5 altin kural 1 1 - Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenmek için 5 Altın KuralYaz mevsiminde artan sıcaklar yeme alışkanlıklarınızı büyük oranda etkilemektedir. Bunaltan hava sıcaklarına birde düzensiz beslenme de eklendi mi kronik hastalıklar baş göstermeye başlayacaktır. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları için kavurucu sıcaklar başlı başına bir tetikleyici olmaktadır. Kronik hastaların yanı sıra aşırı terlemeden kaynaklı olarak kaybedilen su ve mineraller günlük hayatınızı bir hayli etkileyecektir. Yaz aylarını daha verimli geçirmek, kilo kontrolünüzü ve sağlığınızı korumak için sizlere sunduğumuz tavsiyelere bir kulak verin.

Suyunuz Daima Yanınızda Olsun

Yaz aylarında tüketilen sıvı miktarı günden güne artarak devam eder. Alışveriş yaparken veya çalışırken kendinize armağan ettiğiniz serinletici portakal suyu, limonata veya süt gibi içecekler size yeterli gelmeyecektir. Çünkü suyun yerini hiçbir içecek tutmayacaktır. Normalinden daha fazla terlediğiniz için vücudunuz aşırı su kaybedecektir. Bu durum size halsizlik ve yorgunluk hissi ile geri dönüş sağlayacaktır. Yazın ne kadar su içilmeli? Sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişmektedir. Hamilelerin yazın su tüketimi ile normal insanların ki farklılık gösterebilir. Ortalama bir kişinin yazın en azından 2 litre ile 3 litre aralığında su tüketmesi faydalı olacaktır.

Öğünleri Atlamayın

Düzeni bozmadan ilerlemekte biraz zorlanabilirsiniz. Sıcaklıktan dolayı daha çok abur cubura yönelim artar ve yemekler çekiciliğini kaybedebilir. Saatini geçirdiğimiz öğünlerden dolayı açlık hissini bastırmak adına küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Ancak yaz tatilini unutmayın ☺ Öğünlerde yaz sebze ve meyvelerinden hazırlanmış yiyecekleri tüketerek kilo alımının önüne geçebilirsiniz. Akşam yemeklerini geç saatlere bırakmadan düzenli yeme alışkanlığından vazgeçmeyin.

Serinletici Tatlılarda Dengeyi Şaşırmayın

Ferahlık veren tatlılardan bir kaşık daha derken porsiyonları kaçırmayın. Yaz meyveleriyle hazırlanmış enfes tatlılarda porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. Aşırıya kaçan dondurma ve meyve tüketimi beraberinde fazla kiloları getireceği unutulmamalıdır.

İçinizi Yakan Kızartmalara Elveda

Kış aylarında dahi kontrollü tüketilen kızartmaları yaz aylarında sofralarınızdan uzak tutun. Ağır ve yağlı kızartmalar hazımsızlığı ve susuzluğu arttırmaktadır. Et ve diğer besinlerde kızartmaya yönelmek yerine haşlama veya ızgara tercih edebilirsiniz.

Spor Faaliyetlerine Yoğunlaşın

Yazın ateş ve halsizlik ile birlikte yerinizden kalkamaz hale gelebilirsiniz. Ancak bu gidişe dur demeli ve yerinizden kalmalısınız. Düzenli yürüyüş, egzersiz ve yüzme ile vücudunuzu dinç tutabilirsiniz. Çalışan kişilerin ‘Zamanımız yok’ dediğini duyar gibiyim. Vakit yaratamayacak düzeyde iseniz günlük hayatınızda revizyona gitmelisiniz. Her sabah ofisinize giderken bir durak önce inebilir, asansör yerine merdivenleri kullanabilir veya iş çıkışı kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yaz aylarında sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolünüzü sağlamak için bir uzman desteği de alabilirsiniz. İstanbul diyetisyen arayışıyla Merve Diyet merkezimizi ziyaret eden danışanlarımızın yapmış olduğu yorumları sitemizden inceleyebilirsiniz.