yaslilar nasil beslenmelidir - Yaşlılar İçin Diyetisyen TavsiyeleriHer canlıda olduğu gibi insanlarda da doğumdan ölüme kadar hayatın her safhasında sağlıklı beslenme büyük önem taşır. Bununla birlikte hayatın her aşamasında bireyin vücut yapısına da bağlı olarak farklı beslenme programları uygulanmaktadır. Bir insanın çocukluk döneminde ihtiyaç duyduğu besinler farklı iken ergenlik döneminde farklı olur. Biz de Merve Diyet olarak buradan yola çıkarak farklı tip insanlara ve farklı yaşam tarzlarına uygun beslenme tipleri ile ilgili yazı dizisi oluşturmak istedik. Yazımızın ilk serisinde ‘Yaşlılarda beslenme nasıl olmalıdır?’ gibi sorularınızın yanıtlarını vermeye gayret edeceğiz.

Yaşlılık ve Beslenme

Yazımızın girişinde belirttiğimiz gibi yaşamın her evresinde sağlıklı beslenme büyük önem arz eder. 65 yaş ve üzeri olup yaşlı kategorisine giren insanlar için de geçerlidir. Nitekim yaşın ilerlemesinin etkileri ile birlikte vücutta birtakım değişiklikler meydana gelir ve farklı hastalıklara daha açık hale gelebilirler. Bunlar arasında kalp-damar hastalıkları, kolesterol, diyabet gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu ve benzeri hastalıkların önüne geçmek, ertelemek ya da halihazırda yakalanılmış hastalıkların etkilerini minimize ederek yaşam kalitesini arttırmak adına yaşlılarda sağlıklı beslenme çok önemlidir. Nitekim ne de olsa bu hastalığa yakalandım düşüncesi ile hastalığın üstüne gidilmezse hastalık daha ağırlaşabilir, farklı sorunların önünü açabilir ve buna bağlı olarak da yaşam kalitesini düşürebilir. Yaşlılarda beslenmenin önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Yaşlı Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Her bireyin vücut yapısı, yaşı, fiziksel hareket miktarı gibi faktörler birbirinden farklılık göstermektedir. Buna bağlı olarak da o bireyin gerekli beslenme şekli farklılaşmaktadır. Aynı şekilde yaşlılar arasında da benzer onlarca faktöre bağlı olarak yaşlılarda beslenme programı her kişi için farklı uygulanmalıdır. Bununla birlikte yaşlıların beslenme şekilleri için belli başlı genel-geçer kurallar koyulabilmektedir. Yaşlılıkta sağlıklı yaşam sürdürebilmek adına aşağıda yer verilen kurallara ve beslenme alışkanlıklarına önem verilmelidir. Bununla birlikte yaşlılar için beslenme önerileri sunacağımız bu bölümden yola çıkarak yaşlılar için örnek menü de oluşturulabilir:

 • Öğün sayısı arttırılmalıdır. Yani sağlıklı ara öğünlere de yer verilmelidir.
 • Hazır meyve suları gibi içecekler yerine ev yapımı meyve suyu, ayran gibi içecekler tercih edilmelidir.
 • Menülerde besin çeşitliliğine önem verilmelidir. Meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, et ürünleri, tahıllı yiyecekler gibi farklı vitamin ve minerallere sahip yiyecekler tüketilmelidir.
 • Özellikle kemik yapılarındaki gerileme için protein tüketimine özen gösterilmelidir.
 • Doymuş yağ, şeker ve tuzdan uzak durulmalıdır.
 • Su ve diğer doğal sıvı ürünler düzenli ve yeterli miktarda tüketilmelidir.
 • Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • İdeal vücut ağırlığı ve kas kütlesi korunmaya çalışılmalıdır.
  Kalsiyum açısından zengin yiyecek ve içeceklere menülerde yer verilmelidir.
 • Tavuk ve balık ürünleri tüketimine özen gösterilmelidir.

“Yaşlılarda beslenme ilkeleri ile ilgili maddeler daha da uzatılabilir. Ancak yaşlılıkta sağlıklı yaşam için yaşlılarda beslenme önemli olduğu kadar yapılan fiziksel aktiviteler de çok önemlidir. Fiziksel duruma bağlı olarak belli başlı fiziksel aktivitelerin de yapılması yaşam kalitesini arttıracaktır. Bununla birlikte yaşlılarda beslenme ilkeleri kapsamında sunduğumuz maddeler her yaşlı için geçerli olmak ile birlikte kim, hangi üründen, ne sıklıkla, ne kadar tüketmeli sorunsalı yaşlı bireyin özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin; tavuk tüketimi her yaşlı için önemlidir. Ancak tavuk yemesi gerektiği kadar yemeyen ya da kendi vücudu için gereğinden fazla tüketin yaşlılarda beslenme sorunları baş gösterebilmektedir.

Yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı bireysel hizmetleri arasında yaşlılıkta beslenme hizmeti yer alan diyetisyenlere danışmak daha rasyonel bir adım olacaktır. Yaşlı bireyler için diyetisyen seçimi yapılırken diyetisyenin konu ile ilgili yetkinliğine ve yaşlı danışan ile arasında doğru ve kuvvetli bir iletişim kurup kuramadığına dikkat etmelisiniz. Bizler Merve Diyet olarak yaşlı bireylere yönelik diyetisyen hizmeti de vermekteyiz. Büyükçekmece diyetisyen arayışınız başta olmak üzere İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olan Merve Diyet’e 0543 214 88 08 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.