Vejeteryan beslenme; hayvansal gıdaların (kırmızı et, kümes hayvanları ve balık gibi) çok az miktarda veya hiç tüketilmediği, bitkisel kaynaklı yiyeceklerin (tahıllar, kuru baklagiller, zencefil, sebzeler, meyveler ve yağlı tohumlar gibi) daha çok tercih edildiği bir beslenme şeklidir. Vejeteryan beslenmede, diyetin temelinde bitkisel kaynaklı besinlerin tüketilmesi gelmektedir. Vejeteryan diyet, dengeli beslenme önerileri ile de desteklenirse sağlıklı hayat için yararlı olabilir. Bu beslenme şekli, kendi içinde de farklı sınıflara bölünür. Bu sınıflandırma içerisinde sanırım en çok vegan ne demek? sorusunun cevabı merak ediliyordur. O zaman gelin bu sınıflandırmaları inceleyelim;

Lakto-ovo-vejeteryan: Lakto sütü, ovo ise yumurtayı anlatır ve bu kişiler yumurta ve süt ürünlerini bitkisel kaynaklı beslenmelerine ekleyerek beslenirler. Bu diyette et, balık ve kümes hayvanları yoktur. Vejeteryanların çoğunluğu genellikle bu grupta yer almaktadır.

Lakto vejeteryan: Diyetlerinde sadece hayvansal gıda içeren süt olup, et, balık, kümes hayvanları ve yumurtayı diyet listesi içerisine eklemezler.

Vegan veya katı vejeteryan: Veganlar bal dâhil hiçbir hayvansal gıdayı tüketmezler (Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi).

Semi vejeteryan: Bitkisel beslenmeyle birlikte et, balık, tavuk, hindi gibi hayvanları da tüketmektedirler.

Vejeteryanlar Nasıl Beslenmeli?

Birçok insan artık daha sağlıklı yaşamak için vejeteryan beslenmeyi seçmektedir. Fakat vejetaryanların da sağlıklı hayat için aşağıdaki önerilere dikkat etmelerinde yarar bulunmaktadır:

– Eğer Balık tüketmiyorsanız zeytinyağı, ceviz ve yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin.

– Peynir ve yumurta yerine soyadan yapılmış ürünler (soya eti ve ürünleri) tercih edilebilir.

– Kuru baklagiller ve soya fasulyesini uygun süre ve sıcaklıkta pişirmeye özen gösterin; ayrıca yanına salata eklemeyi de unutmayın.

– Şeker, nişasta, reçel, kola ve gazlı içecekleri tüketmemeye gayret gösterin. Bunların yerine, bal, pekmez ve tahin yiyebilirsiniz.

– Çay ve kahveyi yemeklerden bir saat sonra için.

– Yeterli su ve sıvı özellikle de doğal soda tüketimine dikkat edin.

Vegan diyet listesi ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili detaylı bilgiyi, Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi uzman diyetisyeni Merve Kalelioğlu’na danışabilirsiniz.