VEJETARYEN BESLENME

Vejetaryenlik en basit tanımıyla et, tavuk ve balık eti içermeyen bir diyettir. Vejetaryen beslenmeyi genelde tek tip olarak düşünsek de vejetaryen beslenme de kendi içerisinde farklı türlere ayrılır. Bu diyetlerden bazıları süt ürünlerini içermezken bazıları da yumurta içermez.

Vejetaryenlik Türleri:

Lakto- Vejetaryenlik; bu diyette süt ve süt ürünleri tüketilir, et, balık ve yumurta tüketilmez.

Ovo- Vejetaryenlik; bu diyette hayvansal ürünlerden sadece yumurta tüketilebilir. Et, balık, süt ürünleri tüketilmez.

Lakto-ovo-Vejetaryenlik; bu diyette et tüketilmez ancak süt ve yumurta serbesttir.

Pesko- Vejetaryenlik; bu diyette et ve tavuk tüketilmez. Balık tüketilmektedir.

Semi- Vejetaryenlik; bu diyette sadece kırmızı et tüketilmez, diğer hayvansal ürünler diyette yer alır.

Frutaryenler; bu diyette yalnızca meyve grubuna giren sebze ve meyveler tüketilir. Tüketildiğinde tohumlarını çoğaltan meyve ve sebzeler ilk tercihtir.

Vegan grubu, vejetaryenliğin en katı kuralları olan türüdür. Tüm hayvansal besinleri tüketmekten kaçınan veganlar sadece bitkisel kaynaklı besinler tüketir.

Vejetaryen beslenme düşük vücut ağırlığının sağlanması, kan basıncı, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkların kontrolü ve önlenmesinde olumlu etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalarda, beslenme ile ilgili birçok kronik hastalığı önlemede etkili olduğu bildirilmektedir.

B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko gibi besin öğeleri diyette önemli bir yere sahiptir. Vejetaryen beslenme tarzı ile mikrobesin öğelerinin önerilen miktarı karşılanabilir ancak vegan beslenme tarzına sahip kişilerin bu önerileri karşılayabilmek için çeşitli besin destekleri kullanmaları gerekebilir.

B 12 VİTAMİNİ

B 12 vitamini hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. B 12 yetersizliği, süt ürünleri ve yumurta tüketen bir vejetaryen için bir endişe söz konusu değildir. Fakat bunları tüketmeyen veganlar için B 12 vitamini desteği kullanılmalıdır.

DEMİR VE ÇİNKO

Bitkisel kaynaklı besinler demir içerir fakat bu demir hayvansal kaynaklı besinlerdeki kadar iyi emilmez. Demir emilimi arttırmak için yemeklerle birlikte C vitamini içeren besinler tüketilebilir. Eksikliğinde demir desteği kullanılması önerilir. Çinko da yine et ve diğerlerini tüketmeyen vejetaryenler için yetersiz olabilir. Tam buğday ve tam tahıl ürünleri çinkodan zengindir.