Hayatımızda önemli bir yere sahip olan tuza kimya tarafınca bakıldığında bir asit ve bir bazın nötrleşmesi ile bir tepkime sonucu oluşan maddedir. İnsanlar tarafından binlerce yıldır yiyecekleri tatlandırmak, korumak ve muhafaza etmek için kullanılmıştır. Vücudumuzun normal fonksiyonları için gerekliyken aynı zamanda sanayide de yaygın olarak kullanılır; çelik yapımı, cam yapımı, tekstil üretimi gibi endüstrilerde de önemli bir malzeme olarak kullanılır.

İnsanlar tarafından uzun yıllardır yiyecekleri tatlandırmak, korumak ve muhafaza etmek için kullanılmıştır. Fakat, kullanılan doğal yöntemlerle üretilen ve rafine işlemden geçirilmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

 Sıvı Tuz (solüsyon tuz) ve Normal Tuz Farkı

Sıvı tuz; yerin altından sıvı halde çıkan doğal kaynak tuzlarından elde edilen bir tuz çeşididir. Bu tuz çeşiti güneş ısısına maruz kalmadan üretildiği için mineral değerleri çok daha yüksektir. Üretildiği kaynağın temizliğinden dolayı da içerisinde mikroplastik ve ağır metal gibi maddeler de bulunmaz. Tuzsuz yemeklere sonradan tuz telafisi yapmak için de kullanımı oldukça pratiktir.

Normal tuz; sofralarımızda kullandığımız yemek tuzu olarak geçmektedir. Bu tuzların içeriğinde sodyum ve klor dışında iyot ilavesi yapılmış tuzlar olarak sofralarımıza gelmektedir. Tıpkı sıvı tuz gibi kendine ait doğal tuz yataklarından çıkarılır, işlenir ve sofralarımıza gelir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda tuz konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz