Son zamanlarda etrafımızda oldukça sık bahsedilen ve mucizevi zayıflama  etkisi olduğu vaadinde bulunan  bu tohumun ayrıca çay olarak tüketilmesiyle de süper zayıflatan besin algısını oluşturulmuştur. Zayıflamayı  çabasız , hızlı şekilde elde etmek isteyenlerin ,mucizevi besin algısı oluşturarak gözdeleri haline gelmiştir. Doğada hiçbir bitki tek başına tamamen zayıflama , istenen vücut proporsiyonunu sağlama  gücü yoktur. Böyle bir besin varlığı algısı her zaman dönem dönem değişmiştir. Bu yüzden hiçbir besine zayıflama iksiri gözüyle bakılmamalı, her besinin içinde ki şifa kendine özgü olduğu ama asla sihirli oldukları düşünülmemelidir. Sağlıklı zayıflama ; ideal beslenmenin ve aktifliğin hayata adapte edilmesi ,istikrarlı ve bilgi ışığında doğru yolda ilerlemek ile olur. Ayrıca teff tohumun çayı hakkında zayıflatıcı etkisi olduğuna dair araştırma görülmemektedir.

Tef Tohumu Nedir ?

·         Teff tahıl grupları içerisinde yer almaktadır. Teff bitkisi aslında dünyanın en küçük tahıl tanesidir, oldukça hafif ağırlığa sahiptir. Kahverengi, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 çeşidi bulunan teff bitkisinin senede iki defa ekilebilmektedir.

·         Dünya’da en çok Etiyopya’nın belirli kesimlerinde yetişen teff bitkisi ayrıca Mısır, Avustralya, Birleşik Devletler ve Kanada ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Türkiye ‘de üretimi yapılmadığı için yurtdışından ithal getiriliyor bu yüzden fiyat olarak pahalı bir tahıldır. Bitki tanelerinin yere düşmesi durumunda , çok küçük boyutta oldukları için kolayca kaybolması ve bulunmasının neredeyse imkânsız olması nedeniyle yerel dilde bu bitki teffa (kayıp) olarak isimlendirilmektedir.Türk damak tadına fazla yabancı olmayan teff bitkisinin tadı çoğunlukla cevize ,fındığa ve kestaneye benzetilmektedir.

·         Buğday gibi toprağa tohumun serpilmesiyle üretilen teff bitkisi genel itibariyle buğdaya benzese de farklı yönleri de bulunmaktadır. Örneğin buğday sonbahar aylarında ekilip haziran civarında hasat edilirken teff bitkisi Haziran ayı ve sonrasında ekilir ve yaz sonuna kadar hasat yapılabilmektedir. Kısa zamanda ürün elde edilmesi açısından bu yönden avantajlı tahıl türüdür.

Besin Değeri

Teff tohumun 100 gr ‘ı 366 kcal iken

o   Yulaf 351 kcal

o   Buğday 313 kcal

o   Kinoa 367 kcal

o   Çavdar 324 kcal ‘dir.

100 gr teff’ de 13.3 gr protein içeriğine sahiptir.

o   Yulaf  11,3 gr

o   Buğday 11,7 gr

o   Kinoa 14 gr

o   Çavdar  9.1 gr

·         Teff bitkisi oldukça yüksek oranda protein, demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor, C vitamini ve tiamin bulundurduğu söyleniyor. Teff bitkisi sağlıklı yaşamak isteyenler için en ideal besinlerden biri olduğu bu yüzden özellikle vejeteryan kişiler başta olmak üzere herkes tarafından talep edildiği belirtiliyor.Aslında diğer tahıllarla kıyaslandığında kişinin tükettiği miktar, tek öğün alındığı zaman diğer tahıllardan bariz bir fark oluşturmuyor.

100 gr teff ‘ de lif oranı 8 gr ‘dır.

  •   Yulaf 12.24 gr
  •   Buğday 10.3 gr
  •  Kinoa 7 gr
  •   Çavdar 11,5 gr

 

  • Teff bitkisinin öne çıkan özelliklerinden biri ise kan şekerlerini düzenleyici etkisinin olması , özellikle şeker hastaları için önemli bir insülin dengeleyici olduğu söyleniyor.Lif içeriği bakımından zengin olduğu bahsedilen teff tohumunun diğer tohumlar arasında kıyaslandığında geri planda kaldığı görülüyor.Teff tohumu düşük glisemik indekse sahip olması avantaj olarak görülür. Ayrıcı tüketilebilir miktarı buğday,  yulaf,kinoa gibi yüksek miktarda olmuyor bu yüzdende düşük miktarda makro besin alımı sağlanıyor.

Fe içeriği bakımından teff tohumu 5,7 gr ,

  •    Yulaf 5,9 gr Fe içeriğine sahiptir.

 

  •  Buğday,çavdar, kinoa Fe içeriği ise bu değerler için biraz düşüktür. Teff tohumu Fe içeriğinden zengindir.
  • Hem un hem de tohum halinde temin edilebilen teffin farklı pek çok kullanım şekli bulunur. Teff tohumunun öğütülmesi ile elde edilen undan tatlımsı ekmek yaparak bu şekilde tüketilmesi en sık başvurulan yöntemler arasındadır. Bunun dışında tohum halinden faydalanarak yemek yapmak ya da salatalara katmak farklı bir tüketim önerisi olarak verilebilir. Glutensiz olduğundan çölyak hastaları için ideal bir besindir. Düşük sodyum içerdiği için tansiyon hastalarının kullanabileceği bir tahıldır.

 Bahçeşehir Zayıflama ve Beslenme Merkezi olarak üzerine hazırladığımız ”Teff Tohumu” blog yazısının sonuna geldik. Sağlıklı Günler Dileriz.