TAŞ DEVRİ DİYETİ NEDİR?

Geçmişe duyulan özlem mi desek, yoksa geçmişteki güzelliklerin bir farklı olması mıdır neden bilinmez ama her birimiz geçmişle ilgili hayıflanır dururuz. “Hey gidi günler” lafı hepimizin diline pelesenk olmuştur.

Taş Devri Diyeti Tarihçesi

Eskiden daha sağlıklı ve huzurlu yaşayan insanları değerlendiren bilim insanları yaptıkları araştırmalarda, bunun bir nedeninin de yenilen gıdalar ile doğru orantılı olduğunu iddia etmişlerdir. Bu nedenle de eski insanların yemek alışkanlıklarının ve hareketli yaşam tarzlarının günümüz insanına adapte edilebilmesi neticesinde, sağlıklı ve huzurlu günlerin de geri geleceği öngörüsünü ortaya atmışlardır. İşte Taş Devri Diyeti olarak bilinen ancak literatürde Paleo diyeti olarak da söylenen diyetin ortaya çıkma hikâyesi de budur.

Taş Devri diyeti, diğer diyet önerilerine nazaran çok daha rahat uygulanabilir ve başarı oranı yüksek olabilecek bir diyettir. Önerilen yiyeceklerden dilendiği kadar yenilebilmesi, hayvansal yağların ve sakatatların tüketilmesine müsaade edilmesi ile yenilecek gıdaların % 60’ının çiğ olarak alınması bu diyetin önemli farklılıklarını göstermektedir.

Taş Devri Diyeti Nasıl Uygulanır?

Bu diyet beslenme listesinden un, tuz ve şeker çıkarılmalıdır. Et, kendi yağında pişirilerek az pişmiş olarak yenilmelidir. Özellikle evde yapılmış sucuk ve pastırma yenilebilecek fakat salam ve sosis tüketilmemelidir. Günde dört âdete kadar tavada yağlı olarak pişirmemek (çok zorda kalınırsa zeytinyağı veya fındık yağı kullanılabilir) şartıyla yumurta tüketimi serbesttir. Doğal ya da şişede pastörize süt ile kefir, tam yağlı yoğurt ve peynir gibi evde mayalanacak süt ürünleri tavsiye edilmektedir. Haftada 2-3 kez baklagil tüketilebilecekken, ağırlık küçük balıklar olmak üzere ızgara, haşlama ya da zeytinyağında kızartılarak yenilmelidir.

Kabuklu ve kavrulmamış tuzsuz kuruyemişler yenilmeli, yaş sebzelerin tümü çiğ ya da az pişmiş olarak yenilmelidir. Havuç, patlıcan ve patates gibi yüksek şeker içeren sebzelerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Gazlı meşrubatlar diyet listesi ve hayatınızdan çıkarılmalı, onun yerine şekersiz yapılan komposto ve her gün iki litreye kadar su içilmelidir.

Taş devri diyetinde güveçte pişirme tarzına dönülmesi ve hayat aktivitelerinde ağır olmamak şartıyla yürüyüş temelli egzersizler yapılması da önemlidir. Doğal D vitamini için de güneşin doğal ışınlarından faydalanmak ihmal edilmemelidir.

Taş Devri diyeti, sizi istediğiniz sürede daha sağlıklı ve huzurlu bir hale getirecektir. Hayatınıza yönelik bu kararları alırken Merve Diyet yetkilileri ile görüşmek, faydanıza olacaktır.