SONBAHARDA BESLENME

Mevsim geçişlerinin insan vücudu üzerine olumsuz etkileri olabilmektedir. Genelde bu dönemlerde insanlar kendilerini yorgun, bitkin ve halsiz hissedebilirler. Yaz mevsiminin sona ermesi, havaların soğuması, günlerin kısalması gibi birçok sebep kişinin fiziksel aktivite durumunu, iştahını, besin tercihlerini etkiler. Yine bu dönemde özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişiler grip, nezle gibi hastalıklara yakalanabilir.

Sonbahar mevsiminde hem dinç hissetmek için hem de hastalıklara yakalanmamak için beslenmeye dikkat edilmelidir. Güçlü bağışıklık sistemiyle ve doğru beslenmeyle birlikte mevsimsel değişiklikte meydana gelen olumsuzluklar ortadan kaldırılabilir.

Mevsim geçişlerinde metabolizma hızı değiştiği için bağışıklık sistemi zayıflayabiliyor ve hastalıklar artıyor. Bu dönemde vücut direncini arttırmak için antioksidan olarak da görev yapan A, C, E vitaminleri ile selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin bunun yanı sıra omega-3 ve omega-9 yağ asitlerinden yeteri kadar almak gerekir. Bu aylarda özellikle sigara içenlerin içmeyenlere göre iki kat fazla C vitamini tüketmesi gerekmektedir.

Günler kısaldıkça güneş ışınlarından yararlanma süresi azalmaktadır. Özellikle D vitamini eksikliği olan kişiler bir uzmana danışarak D vitamini takviyesi alabilir. Balık sezonu açılmış olduğundan haftada 2-3 kez balık tüketmek Omega-3 yağ asitleri alımını sağlayacaktır.

Demir minerali bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Yeterli demir alınmadığında meydana gelen demir eksikliği anemisi yorgunluk, iştahsızlık, güçsüzlük gibi belirtiler gösterir. Bu yüzden özellikle mevsim geçişlerinde demir alımına özen gösterilmeli ve kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmelidir.

Mevsim sebze ve meyvelerin tüketimine de özen gösterilmelidir. Günde 5 porsiyon meyve-sebze yemek hem vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirecektir hem de lif alımının artmasını sağlayacaktır. Bu 5 porsiyon meyve-sebzeyi öğle ve akşam yemeklerinde sebze yemeği veya salata olarak, ara öğünlerde de meyve olarak tüketilebilir. Meyvenin yanında ½ çay bardağı kavrulmamış, tuzsuz fındık-fıstık-ceviz-badem karışımından tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirici etkisi artmaktadır.

Hastalıklara karşı bağışıklık sistemi, protein ve enerji bakımından yetersiz ve dengesiz beslenme durumlarında zayıflayacaktır. Kuru baklagiller hem protein hem lif hem de bağışıklık sistemi için önemli minerallerden biri olan demir açısından zengindir. Haftada en az 2 defa kuru baklagil tüketilmelidir.

Sonbahar mevsiminde havalar soğumaya başladıkça vücut sıcaklık değişimine uyum sağlayabilmek için daha az enerji harcamaya başlar. Bu durum da yağlanmaya ve kilo alımına yol açar. Haftada 3-4 gün fiziksel aktivite yapmak vücudun yağlanmasını engelleyecek ve metabolizmanın yavaşlamasını önleyecektir. Ayrıca fiziksel aktivite sayesinde bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Haftada en az 3 kere en az 45 dakika orta tempo yürüyüşler güçlü bir immün sistem için önemlidir.

Havaların serinlemesiyle su içme isteği azalabilir fakat su içmeyi bırakmamak gerekiyor. Suyunuza meyve veya nane-limon gibi sevdirici aromalar ilave ederek su tüketiminin mutlaka günde 2-2,5 lt olması sağlanmalıdır.

Bu dönemde insan vücudu depresyona yatkın ve stresli olabilir. Bu durumu kontrol altına alabilmek için B vitaminlerinden zengin beslenmek gerekir. Özellikle tam tahıllı ekmek, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, et ve süt ürünleri günlük beslenmede yer almalıdır.

Sonbaharda girince yaz mevsiminin alışkanlıklarını değiştirmek de gerekebilir. Günler yaz kadar uzun olmadığı için akşam yemekleri geç vakitlere bırakılmamalıdır. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olur. Bu durum da sonbahar yorgunluğunu daha kötü hale getirebilir.

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘SONBAHARDA BESLENME?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.