Aslında Sarımsak denince akla iyi şeyler gelmiyor, toplumumuzda sarımsak tüketilince kötü kokular çıkacağından bireyler sarımsak tüketmekten çekinmektededirler. Sarımsağı parçalanmış ya da çiğ de tüketebilirsiniz; her iki durumdada sebzelerin içinde ve dışarda oldukça önem taşımaktadadır.

Sarımsağın Vücuda faydaları

1. Bağışıklığınızı arttırır: Avrupa’ da ve Amerikada Bilim adamları tarafından yapılan denekler sonucunda; yapılan testlerde sarımsağın tümör hücrelerini öldürdüğü ortaya koyulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda düzenli olarak sarımsak, sebze ve meyve yiyen bir topluluk kadında kolon kanseri riskinin % 33,6 düştüğünü ispatlamıştır. Ayrıca yapılan başka bir denekdede ameliyat tedavi sürecine giremeyecek durumda olan kolon, akciğer,karac,iğer ya da pankreas kanseri vakalarında hastalar 5.5 ay boyunca sarımsak takviyesi yapıtklarında vücudun bağışıklık sistemi güçlenmiştir.

2. İltihap sökücü olarak çalışır: Bu araştırmalarda gözlenmiştir. Eğer iltihaplı bir ekleminiz ya da kasınız varsa, sarımsak yağı ile ovun.

3. Tansiyon: Sarımsağın diğer önemli faydalı özelliklerinden biriside kan daraltıcı faydasıyla kan dolaşımını hızlandırarak, tansiyonun düzenli bir seviyede kalmasına yardımcı olmaktadadır.

Hipertansiyon problemi olan bireylerde; tedavisi için düzenli ilaç kullanıyorsanız sarımsak takviyesi kullanmaya başlamadan önce beslenme uzmanınıza danışmalısınız.

4-)Nezle: Gribal Enfeksiyonun yaygın olduğu kış aylarında sarımsak yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve solunum yolunuzu etkileyen bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini yükseltebilirisiniz. Bununla beraber grip olduğunuzda sarımsak tüketerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

5-) Kalp Kriz Riskini Azaltır.

6-)Sindirime Yardımcı Olmaktadadır.

7-)Bağırsak parazitlerini temizler.

İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu Sağlıklı Günler Diler…