Reflü, mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durum reflüsü olan kişilerde çeşitli mide rahatsızlıklarına sebep oluyor. Ama beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek reflü semptomlarını azaltabilirsiniz. Aşağıda reflü için bazı beslenme önerileri bulunmaktadır. Beslenmenizde bu önerilere dikkat ederek reflü şikayetlerinizden kurtulabilir veya semptomlarınızı azaltabilirsiniz.

Besinleri küçük porsiyonlarda ve sık sık tüketin. Çünkü büyük öğünler ve büyük porsiyon tüketimleri sindirim sisteminizi zorlayabilir ve reflü şikayetlerinizi arttırabilir bundan dolayı reflüsü olan bireyler için beslenmedeki ilk tavsiyemiz az az ve sık sık beslenme önerisi oluyor.

Yiyecekleri yavaşça çiğnenmeli çünkü yavaş yavaş çiğneyerek yediğiniz yemeklerin hem sinirimi kolay oluyor hem de reflü semptomlarını azalmasına katkı sağlıyor.

Yemek yerken sıvı alımını azaltın hatta mümkünse yemeklerle birlikte sıvı tüketimi yapmayıp sıvı tüketimini öğün aralarına taşıyın.

Çok sıcak veya çok soğuk besinler tüketilmekten kaçının.

Gece yatmadan önce en az 2-3 saat öncesinden yemek yemeyi bitirmiş olmanız gerekiyor. Yatarken mide boş olursa hem reflü semptomlarını azaltabilir hem de rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Yağlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kızartmalar, yağlı etler, tereyağı, kaymak, krema, mayonez, margarin gibi yağlı yiyeceklerin diyetten çıkarılması reflü şikayeti olan bireylerin şikayet ve semptomlarının azalmasını sağlıyor. Çünkü kızartmalar ve yağlı yiyecekler mide asidinin artmasına sebep olabiliyor bu durumda reflüsü olan bireyler için mide şikayetlerinin artmasına sebep olabiliyor.  

Reflü şikayeti olan bireyler için bir diğer tavsiyemiz baharatlı yiyeceklerden uzak durmaları, çünkü acı biber, hardal, turşu gibi baharatlı yiyecekler mide asidini arttrıp reflü şikayetlerini tetikleyebilir.

Asitli yiyecek ve içecekler sınırlanmalı veya diyetten uzaklaştırılmalıdır. Limon, portakal, domates, turunçgiller gibi asitli yiyecekler ve içecekler mide asidini artırabilir. Bu tür yiyecekleri sınırlamak veya tüketirken dikkatli olmak reflü şikayetlerini azaltma noktasında önemli bir yere sahiptir.

Kafeinli içeceklerden kaçınmak mideyi rahatlatmak açısından önemlidir. Kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekler mide asidinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle kafein tüketimini sınırlamak veya tamamen bırakmak reflü şikayeti olan bireylerin rahatlaması için bir diğer önemli noktadır. Alkol ve sigara kullanımı da mide asidini artırabilir ve reflü semptomlarını şiddetlendirebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca alkol ve sigaradan uzak durmak fayda sağlar.

Reflü şikayetlerinizi azaltmak ve midenizi rahatlatmak için yüksek lifli gıdaları tercih edin. Tam tahıllar, sebzeler, meyveler bunlara örnek verilebilir. Aynı zamanda su tüketimine dikkat etmeniz de vücudun hidrasyonunun sağlanması ve mide asidini nötralize etme açısından reflü şikayetlerini azaltması ve midenin rahatlaması açısından önemlidir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda reflüde beslenme konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz