PROBİYOTİKLER

Probiyotikler, yerleştikleri bağırsak florasını düzenleyip immün sistemini uyararak sağlığı olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizma destekleridir. Sağlığa olan olumlu etkileriyle dikkatleri üzerine çeken bu organizmalar aynı zamanda besinlerin saklanmasında ve alkol üretiminde fermantasyon amacıyla da uzun zamandır kullanılmaktadırlar.

Probiyotik mikroorganizmalar sağlığa olan olumlu etkilerini, bağırsak duvarına tutunarak ve buradaki boşlukta bulunan besin maddelerinin tüketimi için hasta edici mikroorganizmalar ile yarışarak sağlarlar. Bunlarla beraber antimikrobiyal maddeler de üretirler. Probiyotik mikroorganizmalar sağlıklı kişilerin bağırsaklarında belirli miktarlarda bulunmaktadır ancak antibiyotik kullanımı, fazla alkol kullanımı, stres, dengesiz ve kötü beslenme, bağırsak ameliyatları gibi etkenler sonucunda bu bakterilerin sayısında azalma meydana gelmektedir.

Bir besinin probiyotik grubuna dahil edilebilmesi için uygun canlı mikroorganizmaları içermesi ve sindirim enzimlerinden etkilenmeden kalın bağırsağa kadar canlı ulaşabilmesi gerekmektedir.

Probiyotik ürünlerin en başında yoğurt, kefir ve peynir gibi fermente süt ürünleri gelmektedir.  En önemli probiyotik süt ürünü yoğurttur. Ancak sanılanın aksine her yoğurt probiyotik değildir, probiyotik olması için yukarıdaki özellikleri taşıması gerekmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için anne sütü döneminden sonra, yoğurt ve peynir gibi probiyotik bakterileri içeren doğal besinleri tüketmek gerekir.

Gerekli olduğunda, probiyotikleri kapsül veya tabletlerdeki biyoaktif formüller olarak vitaminlerle beraber veya tek başına kullanmak doğru olacaktır. Supplement olarak da satılan probiyotiklerin raf ömrü 3-6 hafta arasındadır.

Probiyotiklerin yararları

-Sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşmasına katkı sağlarlar ve bağırsak immün sistemini güçlendirirler

-Bazı besin öğelerinin biyoyararlılığının artırılmasını ve vücutta sentezlenmesini sağlarlar.

-Patojen bakterilerinin üremelerine engel olurlar.

-Rötavirüs ishallerinin sürelerini kısaltırlar.

-Laktoz intöleransı (laktoza duyarlılığı) semptomlarının ve bulgularının hafifletilmesinde etkilidirler.

-Serum (kan dolaşımı) kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardım ederler.

-Çeşitli organ kanserlerinin önlenmesinde etkilidirler.

-Ürogenital enfeksiyonların oluşmasını engellerler. .

-Bağırsak florasını düzenleyerek kabızlığın önüne geçerler.

-Alerjik bulgu ve semptomların önlenmesinde yararlıdırlar.

-Süt dönemi bebeklerin bağırsak florasının %95’ini oluşturur ve bebeği hastalıklara karşı korurlar.

-Ayrıca yapılan çalışmalara göre; laktoz intoleransına ishale, kabızlığa, kolon kanserine, diyabete de iyi geldiği bildirilmiştir.

PREBİYOTİKLER

Prebiyotikler, vücudumuzda yararlı olan mikroorganizmaların çoğalmasını, aktivitelerinin artırılmasını sağlayan ve sindirilmeyen besin bileşikleridir. Vücudumuzdaki yararları mikroorganizmalar beslenebilmek için prebiyotiklere ihtiyaç duyarlar.

Prebiyotiklerin kullanımı ile intestinal florada konak için sağlıklı bir durum yaratarak hem bazı hastalıkların tedavisi hem de bazı hastalıkların önlenmesinde mümkün hale gelmiştir.

Bir porsiyon pırasa yemeği, bir küçük boy muz, bir küçük boy soğan ve sarımsak günlük prebiyotik gereksinimini karşılamaktadır. Çocuklarda günlük alınması önerilen en azmiktar 5 gr’dır.

Prebiyotik besinler: Başta soğan, sarımsak, yer elması, muz olmak üzere sebzeler, tam tahıl ürünleri, kurubaklagiller, enginar, buğday, arpa, çavdar, kuşkonmaz, pırasa ve hindibadır

Prebiyotiklerin yararları

-Kalsiyum emiliminde yararlı etkiye sahiptirler.

-Kolon kanseri riskini azaltmaktadırlar.

-Patojen bakterilerin çoğalmasını engelleyebilmektedirler.

-İshal gelişme riskini azaltırlar.

-Serum trigliserid seviyesini düşürmektedirler.

Biz Bahçeşehir Merve Diyet Zayıflama Merkezi olarak İstanbul ve Online Diyet arayışı içerisinde olanların yanındayız. Bizlere danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa 0212608 01 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.