Paleolitik Çağ, yaklaşık 3,5 milyon yıl önce başlayan insan evriminin bir dönemini temsil eder. Alt Paleolitik Çağ insanlarının, yemek pişirme yeteneğine sahip olmadıkları ve farklı bitkileri ve bazı böcekleri, kabuklu deniz ürünlerini ve hayvanları tüketerek beslendikleri düşünülmektedir.

Paleolitik Çağ atalarımız, besin kaynaklarını karasal memeliler, balıklar, kuşlar, deniz kabukluları ve bitkilerden sağlamışlardır. Bu dönemde, beslenme kompozisyonunun ve sebzelerin oranının yüksek olduğu, doymuş yağ asitlerinin ise günümüz beslenmesine göre daha düşük olduğu düşünülmektedir. İnsanlar aynı zamanda bitkileri ve prokaryot mikroorganizmaları tüketmişlerdir.

Üst Paleolitik Çağ insanları, yaklaşık 10.000 ila 25.000 yıl önce büyük hayvanları avlamışlardır. Bu avlar, onlara et, kemikler, deriler ve diğer hayvansal kaynakları sağlamıştır. Paleolitik Çağ insanları aynı zamanda deniz ürünlerinden de yararlanmışlardır. Bu dönemde balık ve deniz ürünleri beslenmede önemli bir rol oynamıştır. Aynı zamanda bitkilerden de faydalanılmış ve tohumlar, meyveler tüketilmiştir.

Paleolitik Çağ beslenmesi, Neolitik dönemle birlikte yerleşik yaşama geçilmesi ve tarımın ortaya çıkışıyla değişime uğramıştır.

Paleo diyeti, bu Paleolitik dönem beslenmesini taklit etmeyi amaçlar. Bu diyette işlenmiş gıdalar, baklagiller, süt ürünleri, patates, rafine şeker, işlenmiş yağlar ve hazır ürünler gibi modern gıdalar bulunmamaktadır. Paleo diyeti, vitamin ve mineral açısından zengin lifli besinlere dayalı bir yaklaşım sunar.

Günümüzde yapılan çalışmalardan elde edilen verilere dayanarak, Paleo diyetinin insanların tarihsel beslenme alışkanlıklarına dayandığı düşünülmektedir. Paleo diyeti, rafine şeker yerine bal gibi doğal tatlandırıcılar ve işlenmiş yağlar yerine doğal yağları içerir.

Sonuç olarak, Paleo diyeti, Paleolitik dönem insanlarının beslenme alışkanlıklarını taklit etmeyi amaçlayan bir yaklaşımdır. Bu diyet, işlenmiş gıdalardan kaçınmayı, doğal ve sağlıklı besinleri vurgular.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda paleo diyeti konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz