OKULLARDA YEMEKHANE YEMEKLERİ NASIL OLMALI?

Çocuklara sunulacak beslenme hizmetleri hem yeterli ve dengeli beslenmeyi teşvik etme hem de küçük yaşlardan itibaren doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırma açısından çok önemlidir.

Okullarda menü planlanırken; büyüme ve gelişme sürecinin hızlı olması ve artan enerji ve besin öğeleri gereksinimleri de göz önünde bulundurulduğunda, tam gün okullarda 2 ana öğün (sabah kahvaltısı ve öğle öğünü) olması önemlidir. Oyun çağındaki çocukların pek çoğunun günlük beslenmeleri düzensizdir. Bu düzensizlik bir öğünde az besin alıp daha sonraki öğünde bunu kapatmak şeklindedir. Ayrıca çocukların yemekler konusunda seçici oldukları da göz önünde bulundurulduğunda eğitim kurumlarında 1 ara öğün (tercihen ikindi öğünü) ilavesinin yapılması önerilmektedir.

Menüde yer alan yemekler, çocukları cezbetmek için çekici hale getirilebilir ve bazen popüler tercihlere yer verilebilir. Örneğin hamburger menüleri; tam tahıl ekmeği kullanılarak, salata ilave edilerek ve içecek olarak ayran ya da taze sıkılmış meyve suları ile sağlıklı hale getirilebilir. Yağlı patates cipsi yerine, fırınlanmış elma dilim patatesler çocuklar için daha sağlıklı lezzetler olacaktır. Bu şekilde yağ içeriği düşük, posa oranı yeterli, besin öğeleri açısından dengeli ve sağlıklı bir hamburger menü elde edilmiş olur. Makarna ve pilav çeşitleri çocuklar için ilgi çekici ve besleyici hale getirilebilir. Menüde makarna çeşitlerine yer verirken; peynirli, sebzeli ve kıymalı gibi kombine seçenekler sunulabilir. Hamur tatlıları yerine, sütlü meyveli tatlılar menüde yer alabilir. Özellikle ara öğün veren eğitim kurumlarında ikindi öğününde verilecek besinlerin seçimi de önemlidir. Bu öğünde, mini peynirli sandviçler, ev yapımı meyveli kek çeşitleri, sütlü tatlılar tercih edilebilir. Bu öğünde çocuklar tarafından öğretmenleri gözetiminde hazırlanacak meyve veya sebze salatalarının sunumu da özellikle meyve ve sebze tüketiminin özendirilmesi bakımından yararlı olacaktır.

Okullardaki menüler diyetisyenle birlikte hazırlansa da çocukların seveceği yiyecekler de tercih edildiği için bu menüler her zaman çok da sağlıklı olmayabiliyor. Bu noktada önemli olan çocukların sağlıklı beslenmeye yönelik bilinçli olması ve besin seçimlerini buna göre yapmasıdır. Kahvaltı öğünü olan okullar sabah kahvaltılarında açma, poğaça, yağlı börekler, çikolata, hazır meyve suları gibi besinler içermektedir. Çocukların bu menülerde peynir, zeytin, domates, pekmez gibi sağlıklı ürünleri tercih edip açma, çikolata gibi besinleri tercih etmemelidir. Açma, poğaça yerine tam buğday ekmekler; çikolata yerine reçel, pekmez; hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suyu veya süt tercih edebilirler.

Öğle yemeklerinde okullarda 3 ve üzeri çeşit yemek bulunmaktadır. Bazı menülerde unlu çorbalar, börek veya pilavlar, tatlılar aynı öğünde yer almaktadır. Evde hazırlanmamış çorbalar genelde çok yağlı ve unlu olup kalorileri çok yüksektir. Öğünde çorbanın tamamını tüketmek yerine hepsini tüketmeden yemeğe geçilmesi önerilir.  Çocuklar pilav veya makarna olan öğünlerde pilav-makarna ve ekmek arasından birini tercih etmelidir. Pirinç pilavı yerine tam buğday ekmeği tüketmesi önerilmektedir. Eğer menüde tatlı varsa öğündeki karbonhidrat miktarı azaltılmalıdır. Seçim hakkı varsa şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Şerbetli tatlı tercih edildiyse porsiyonun hepsinin yenmemesi önerilir.

Okullardaki menüler dışarıdaki yiyeceklere ve kantin ürünlerine göre daha sağlıklı olsa da yine de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar oluyor. Bundan dolayı ebeveynlerin okuldaki aylık menüyü inceleyip gerekirse bir diyetisyenle beraber hangi yemeklerin ne kadar yenileceğine karar vermesi önerilmektedir.

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘OKULLARDA YEMEKHANE YEMEKLERİ NASIL OLMALI?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.