OKUL ÇAĞINDA MUTLAKA TÜKETİLMESİ GEREKEN 5 BESİN

Okul çağında yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin; büyüme-gelişmelerinin yavaşladığı, dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı ve öğrenmede güçlük çektikleri bildirilmiştir. Bu yüzden çocukların dengeli ve düzenli beslenmesi, öğünlerinde çeşitlilik sağlanması çok önemlidir.

Peki, okul çağındaki çocuğunuzun mutlaka tüketmesi gereken 5 besin nedir?

  • Yumurta

Demir, çinko, fosfor, magnezyum B6, B12, B1 ve A vitamini içeren yumurta, kaliteli bir protein kaynağıdır. Günün başlangıcında ilkokul dönemindeki çocukların 1 tane yumurta yemesiyle günlük protein ihtiyacının yarısı karşılanır. Beyin fonksiyonları için önemli olan kolin ve A, D, E gibi vitaminleri barındıran yumurta okul çağı çocuklarının beslenmelerinde hafızayı güçlendiren besinlerin başında gelmektedir. Yumurta sevmeyen çocuklar için farklı tarifler deneyerek yumurta tüketmesi sağlanabilir.

  • Süt / Yoğurt

Önemli bir protein kaynağı olan süt ve yoğurt; büyüme ile gelişme, dokuların onarımı, güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için mutlaka tüketilmelidir. Yaşlılık döneminde oluşan osteoporoz ve kemik hastalıklarını, diş çürüklerini önlemek için bu dönemde çocukların öğünlerinde kalsiyum ve demir desteği olan süt ve süt ürünlerini tüketmesi önemlidir. Okul çağı çocuklarının yeterli kalsiyumu alması için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketmeleri gerekir.

  • Ceviz

Mineral, protein, vitamin ve yağ açısından oldukça zengin olan ceviz, çocukların okul döneminde dikkatlerinin daha erken dağılmasını engeller. Ceviz öğrenme fonksiyonlarını geliştirir ve hafızayı güçlendirir. Düzenli ceviz tüketen çocukların dersleri kavrama yeteneğinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Kahvaltıda veya ara öğünlerde günde 4 adet ceviz tüketmesi çocuğunuzun bilişsel performansını arttırır ve okul başarısını destekler.

  • Balık

Balık, beyin hücrelerinin gelişimi için gerekli bir besindir. İçerisinde bulundurduğu folik asit ve omega-3 sayesinde çocukların beyin gelişimi ve retina gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca balık iyot içeriği ile de zeka gelişimi üzerinde olumlu katkı yapar. Haftada 2-3 kez balık tüketmek hem çocukların zihinsel performansını arttırarak okuldaki başarısına destek olur hem de kalp hastalıklarından korur. Okul dönemindeki çocukların da bol balık tüketmesi gerekir.

  • Pekmez

Pekmez okul çağı döneminde hem çocukların artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak için iyi bir kaynaktır hem de çocukların demir ihtiyacını karşılar. Demir eksikliğinin yol açacağı derse odaklanamama sorunları, dolayısıyla okul performansında düşüklüğün önüne geçebilmek için çocukların demiri yeterli almaları çok önemli. Üzüm pekmezindeki demir kolayca bağırsakta emildiği için günlük demir ihtiyacının yüzde 35’ini kolayca karşılar. Ayrıca pekmez potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da oldukça değerli bir besindir ve kemik gelişimine destek olur. Kahvaltıya veya herhangi bir ara öğüne 1 tatlı kaşığı pekmez ilave edip, demir içeriğinden yararlanarak çocuğunuzun okul başarısını arttırabilirsiniz.

 

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘OKUL ÇAĞINDA MUTLAKA TÜKETİLMESİ GEREKEN 5 BESİN?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.