OKUL ÇAĞINDA ARA ÖĞÜNÜN ÖNEMİ

Okul çocuklarında yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu; büyüme ve gelişme geriliği, sık ve ağır seyreden enfeksiyonlar, özellikle kız çocuklarında adet döngüsünün başlamasıyla birlikte görülen kansızlık, konsantrasyon eksikliği ve öğrenme güçlüğüne bağlı okul başarısında düşme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Büyüme ve gelişme döneminde olan okul çağı çocuklarının mutlaka tüketilmesi gereken 3 ana öğünün yanında ara öğünler de tüketmesi gerekir. Çocuklarda ara öğün 3 ana öğüne ek olarak 2 -3 kez besin değeri yüksek çeşitlerle olmalıdır. Çocukların okulda geçirdikleri süre uzun olduğu için kahvaltıyla öğle yemeği arasında ve öğle yemeğinden sonra tüketilen ara öğünlerle çocukların büyüme ve gelişmesi için ihtiyaçları olan enerjiyi alması için önemlidir. Yetişkinlere göre mide kapasiteleri daha küçük olan çocukların yeterli enerji ve besin öğeleri alabilmeleri için de ara öğünler aksatılmamalıdır.

Çocukların en çok acıktıkları ve en hareketli oldukları saatler öğleden sonraki saatlerdir. Bu ara öğünde küçük bir tost veya ev yapımı poğaçalar tercih edilebilir. Ara öğünlerde protein ve karbonhidratın bir arada bulunması önemlidir. Bu yüzden ilk ara öğün için de evde hazırlanan meyveli yoğurtlar tercih edilebilir.

Ara öğünlerde enerji değeri dengeli ve lif açısından yüksek besinler tercih edilmelidir. En çok tüketilen ürünler olan şeker, çikolata, bisküvi ve şekerli içecekler verilmemelidir çünkü bu yiyecekler gereksiz yere şişmanlığa, boş kalori alımına ve diş çürüklerine neden olurlar. Bunun yerine büyüme ve gelişmede önemli protein kaynağı, süt ve ürünleri ile meyveler tüketilmelidir. Ara öğünler için taze ve kuru meyveler, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, kutu sütler veya doğal meyve suları taşınma pratikliği olan besinlerdir. Ev yapımı kek veya kurabiye veya sebzeli-peynirli poğaçalar veya mini sandviçler de ara öğünler için tüketilebilecek alternatiflerdir.

Ara Öğün Önerileri

1: meyve+ 1 bardak süt

2: ev yapımı meyveli yoğurt (istenirse +yulaf)

3: 1 dilim ev yapımı kek + 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu

4: 10 adet badem + -2 adet kuru meyve

5: 3 adet ceviz + 1 adet meyve1

6: peynirli tost

7: ev yapımı peynirli poğaça + 1 ayran

8: 1 avuç kuru üzüm + 10 fındık

9: ev yapımı üzümlü kurabiye + 1 küçük bardak süt

10: meyveli smoothie

 

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘OKUL ÇAĞINDA ARA ÖĞÜNÜN ÖNEMİ?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.