okul cagi cocuk beslenmesi nasil olmalidir - Okul Çağı Çocuk Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?Bildiğiniz üzere yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Ülke genelinde on binlerce öğrenci derslere başladı. Yeni eğitim ve öğretim dönemlerinin başladığı eylül aylarında özellikle çocuklar için veliler beslenme ile ilgili sorular sormaya başlıyor. Biz de sizlerden gelen ‘Okul çocuklarında beslenme nasıl olmalı?’ gibi sorulara bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız. Bu yazımızda okul çağı çocuk beslenmesi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Okul Çağı Çocuk Beslenmesine Dikkat Edilmeli?

İlkokula yeni başlayan ya da halihazırda başlamış üst sınıflarda yer alan birçok çocuk öğrenci günün büyük bir kısmını ebeveynlerinden uzakta geçiriyor. Dolayısıyla okulda yeme alışkanlıkları konusunda diğer kişilerden ve hatta sosyal medyadan etkilenebilirler. Ancak özellikle 6-12 yaş aralığında yer alan çocuklar büyüme dönemlerinin en önemli evrelerindedir. Bundan dolayı çocuğun beslenme alışkanlıkları gelişimi açısından büyük önem arz eder.

Büyüme Evresindeki Her Çocuk Farklı Oranda Besinlere İhtiyaç Duyar?

Çocuklar büyüme evrelerinde mutlaka tahıl, meyve, sebze, süt ürünleri, kuru baklagiller, protein oranı yüksek et ürünleri gibi besinleri tüketmelilerdir. Öte yandan özellikle yağ, tuz ve şeker açısından zengin besinlerden olabildiğince uzak durmalılardır. Günde 2-3 bardak süt çocuğun kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirken lif ihtiyacını karşılamak adına meyve ve sebze tüketimi yapılmalıdır. Potasyum eksikliği yaşanmaması adına ise meyve ve sebze ürünlerinin yanı sıra kuru baklagiller de tüketilmelidir. Diğer yandan her çocuğun enerji ihtiyacı boy ve kilo gibi fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı okul çağı çocuk beslenmesinde bir uzman desteğine ihtiyaç duyulabilir.

Çocuk Kahvaltı Tabakları Nasıl Olmalıdır?

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bunun yalnızca çocuklar için değil yetişkinler için de geçerli olduğunu hatırlatıp sağlıklı çocuk kahvaltıları nasıl olmalı sorusuna yönelik cevap arayalım. Okula giden çocuğun beslenmesinde büyük öneme sahip çocuk kahvaltı tabakları şu yiyecek ve içeceklerden oluşturulabilir:

  • Tost
  • Tahıl
  • Peynir
  • Krep
  • Ev yapımı reçel ve marmelatlar
  • Muz, kuru üzüm gibi meyve çeşitleri
  • Taze sıkılmış meyve suları
  • Süt (Muz, çilek vb. ile karıştırılabilir)

Fark ettiğiniz üzere çocuk kahvaltısı konusunda besinlerin doğal olmasına, farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çeşitlilikte olmasına dikkat edilmelidir. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere her çocuğun fiziksel özelliklerine bağlı olarak alması gereken besin oranı değişiklik gösterebilir. Bu farklılıklardan dolayı gereğinden fazla besin tüketilmesi kilo alımına sebep olabileceği gibi, gereğinden az tüketilmesi gibi bir durum da ortaya çıkabilir.

Çocuğun Beslenme Çantasına Neler Konmalıdır?

Çocuk kahvaltı tabağında yeterli oranda doğru besinlerin yer almasının ardından akla gelen ilk sorulardan bir tanesi ‘Çocuğun beslenme çantasında neler olmalı?’ sorusudur. Çocuk okuldayken ebeveynlerinden uzak ve dış etkilere açık olduğundan dolayı çocuğun beslenme çantası hazırlanırken onun istekleri doğrultusunda beslenme çantası menü listesi oluşturulmalıdır. Bu noktada gerekli her besin grubundan yeterli derecede olmak üzere çocuğun en sevdiği yiyecek ve içecekler ön plana alınmalıdır. Bu doğrultuda çocuğun okula tam gün ya da yarım gün gitmesi, okulda öğle yemeği servis edilip edilmemesi gibi durumlar göz önünde bulundurularak aşağıdaki yiyecek ve içecekler beslenme çantası menüsü olarak tercih edilebilir:

Ev yapımı olmak üzere içerisinde bol miktarda badem, ceviz gibi kuruyemişlerin olduğu kek ve kurabiyeler ve süt,
Badem, ceviz, fındık gibi karışık kuruyemiş, süt ve meyve çeşitleri,
Tam tahıllı ekmek kullanmak koşuluyla içeriği zengin sandviç (ton balık, marul vb.), meyve, süt ya da ayran,
Sebzeli makarna, meyve suyu gibi örneklendirilebilir.

Okul Başarısında Beslenmenin Rolü

Çocuğun beslenme alışkanlıkları yalnızca fiziksel ve zihinsel gelişimde değil, okul başarısında da önemlidir. Doğru beslenme öğrenme sürecini olumlu yönde etkiler. Nitekim konu ile ilgili yapılan araştırmalar farklı besin gruplarından yeteri kadar beslenen çocukların sorularını daha kolay çözebildiğini, derse daha iyi konsantre olduğunu ve daha geç yorgunluk hissi oluştuğunu göstermektedir. Bu da çocuğun okuldaki başarısını olumlu yönde etkiler. Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi farklı besin gruplarından yeterli miktarlarda sağlıklı çocuk kahvaltıları oluşturmak bu açıdan çok önemlidir. Nitekim böylelikle çocuğunuz güne daha enerjik ve zinde başlayabilir.

Çocuk beslenmesi ya da diğer ilgili konularda Esenkent diyetisyen arayışınızda karşınıza çıkacak en iyi diyetisyen merkezlerinden bir tanesi olan Merve Diyet Beslenme ve Danışmanlık Merkezi’nden daha fazla bilgi almak isterseniz iletişim bilgileri üzerinden kontak kurabilirsiniz.