ÖDEM ATMAK İÇİN YAPILAN DETOKS SULARI NASIL HAZIRLANIR?

İnsan vücudunda meydana gelen şişliklere ödem adı verilir. Kirlenen vücudumuzun toksinlerden arındırılması işlemine ise detoks adı verilmektedir. Detoks ve ödem kelimelerinin güncel hayatta kullanılmasının en büyük nedeni sağlıksız hayat koşulları ile paralel sağlıksız beslenme ve bunun sonucunda çözüm arayışının artmasıdır.

Vücutta biriken toksinler, yağlar ve ödemleri atmanın, daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamanın birinci şartı detoks ile bu fazlalıklardan vücudu kurtarmaktır. Detoks suyu denince, ilk olarak akla doğal sirkeler gelir. Sirke yapılan yiyeceklerin başında elma, nar, vişne ve üzüm gelmekle birlikte; daha başka gıdalardan da bu doğal ürün yapılabilmektedir. Bununla birlikte detoks sularına genelde elma sirkesi katılması tavsiye edilmektedir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Doğal elma (istenildiği kadar), içme suyu, cam kavanoz, tülbent, paket lastiği, etiket, sirke anası veya doğal sirke kullanılacak malzemelerdir. Elmalar güzelce yıkandıktan sonra kurumaya bırakılır. Elmaların iyice kuruması, fermantasyonun yani mayalanmanın başlaması için gerekli doğal floraya olan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Kuruyan elmalar kabuklu ve çekirdekli bir şekilde cam kavanoza küçük parçalar halinde doğranır. Cam kavanozun en az yarısına kadar elmaları doğradıktan sonra, üzerine kavanozda 4 parmak boşluk kalacak şekilde su ilave edilir. Varsa sirke anası yoksa doğal sirke, bu karışıma eklenir. Güzelce karıştırdıktan sonra üzeri tülbent ile örtülür. Paket lastiği ile ağzı kapatılır. Etikete tarihi yazarak kavanoza yapıştırılır. Bundan sonra tek yapılması gereken, elmalar kavanozun altına çökene kadar günde bir iki defa karıştırmaktır.

Bu işlem tahminen 3 hafta sürmektedir. Daha sonra sirke anası oluşmaktadır. Sirke anasına da kesinlikle dokunulmamalı, kavanozun altına çökmesi beklenmelidir. Tam olarak çöken sirke anası da kaşık yardımı ile alındıktan sonra ayrı bir kaba tülbent yardımı ile süzülerek, mayalanma işlemine devam edilmelidir. Sirke 2-3 ay gibi bir beklemenin sonunda tam anlamı ile mayalanacaktır. Marketlerde satılan sirkeler ise sadece 24 saatte hızlandırılmış fermantasyon işlemine tabi tutulmaktadır.

Detoks sularına, üzüm sirkesi yerine genellikle elma sirkesi katmasının nedeni elmanın doğal bir antioksidan olmasından dolayı, üzüm sirkesine nazaran daha faydalı olmasıdır.

Sağlıklı yaşama ilişkin tüm sorularınızı Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilir ve uzman diyetisyenlerden bilgi alarak daha sağlıklı olmanın ilk adımlarını atabilirsiniz.