neden diyet yapmaliyiz - Neden Diyet Yapmalıyız?Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak her hafta beslenme ve diyet ile ilgili oluşturduğumuz blog yazı dizisine bu hafta bir yenisini daha ekliyoruz. Bu haftaki blog yazımızın teması ise ‘Neden diyet yapmalıyız?’ sorusunun yanıtı olacak. Keyifli okumalar dileriz…

Diyet Nedir?

Ana sorumuzun cevabına geçmeden evvel ‘Diyet nedir?’ sorusunun cevabını vermekte fayda var. Nitekim toplumumuzun genelinde diyet = zayıflama gibi yanlış bir algı bulunmaktadır. Diyet aslında zayıflamak anlamına gelmemektedir. Zayıf insanlar dahi diyet yapmalıdır. Bunun sebebi ise aslında diyet kelimesinin doğru tanımının altında yatıyor. Diyet, kısaca beslenme biçimi, düzeni anlamına gelmektedir. Yani bir diyete başlangıç yapmanın anlamı beslenme biçiminizi daha sağlıklı bir forma sokmak, eğer varsa da fazla yağ oranınızı atıp vücut indeksinizi ideal seviyeye taşımaktır. Daha açık bir ifade ile bu paragrafı bitirmek gerekirse diyet aslında herkes için önemlidir.

Diyet Neden Yapılır?

Bu sorunun cevabına bir önceki paragrafta kısa bir giriş yapmıştık. Bu başlık altında konuyu daha da detaylandıracağız. Diyette aslında ana amaç sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Buna bağlı olarak eğer halihazırda fazla kilolar varsa onlardan kurtulunur. Nitekim vücutta yer alan fazla kiloların bir kısmı organların etrafında birikir. Peki fazla kilonun sebep olduğu hastalıklar nelerdir?

● Kalp ve damar hastalıkları,
● Tansiyon hastalığı,
● Diyabet,
● Safra kesesi hastalığı,
● Uykuda nefes problemleri ve horlama,
● Adet düzensizlikleri,
● Stres

Yani diyet yapmanın temel amacı stabil ve doğru bir yağ seviyesine ulaşmak ve doğru, sağlıklı bir şekilde beslenmektir. Üstelik fazla kilolar yukarıda saydığımız birçok hastalıklara ek olarak sorunlara sebebiyet vermektedir. Fazla kilonun vücut organları etrafında birikmesi, bu organların fonksiyonlarını ve ömrünü azaltıcı etki göstermektedir.

Diyet Yapmak Neden Zor?

Bu soruyu diyet yapmak isteyen ancak diyet konusunda yanlış bir algıya sahip olan birçok kişi sormaktadır. Aslında diyet yapmak göründüğü kadar zor değildir. Nitekim diyetin anlamı yazı girişinde de belirttiğimiz üzere yalnızca zayıflamak değildir. Siz doğru ve sağlıklı beslendiğinizde ana amaçlarınıza zaten ulaşacaksınızdır. Bunu yapmak için diyeti bir yarış olarak görmemelisiniz.

Öte yandan her bireyin farklı vücut yapılarına sahip olduğunu ve farklı miktarlarda birbirinden farklı besinler almaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden gerçekten doğru ve sağlıklı bir diyet uygulamak istiyorsanız bir uzman diyetisyenden destek almalısınız. Nitekim vücudunuzu tanımak adına birtakım testler yapılmalı ve bu doğrultuda diyet ve beslenme programları uygulanmalıdır. Bu konuda Merve Kalelioğlu’nun kurucusu olduğu ve kişiye özel diyet uygulayan Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak yanınızda olduğumuzu hatırlatmak isteriz.