Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sisteminde T hücre aracılı demiyelinizasyon ve nörodejenerasyon ile karakterize bir otoimmün bozukluktur. Çeşitli viral enfeksiyon, beyin hasarı gibi çevresel faktörler, fiziksel hareketsizlik, obezite, sigara, düşük D vitamini seviyesi MS gelişiminde etkilidir. Genetik faktörlerin MS etiyolojisinde etkisi düşük olmakla birlikte çevresel faktörlerin baskın olduğu ve yaşam tarzı değişikliklerinin hastalığın seyrinde daha etkin olduğu gözlenmiştir.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi MS oluşumunda, atakların sıklığında ve çeşidinde yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir.

Yiyecek grupları olarak ele aldığımızda:

Süt, yoğurt grubu: Probiyotik etkisinden dolayı tüketiminin yeterli ve dengeli olması istenmektedir. Süt yerine yoğurt, kefir, probiyotik yoğurtlar tercih edilmelidir. Peynir tercihi sindirimi kolay alerjen özelliği olmayan lor peyniri veya keçi peyniri tercih edilmelidir.

Et, balık, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar: Kırmızı et B12 vitamini açısından yeterli miktarda önerilir. Hayvansal protein ihtiyacı omega-3 yönünden zengin balıklardan, selenyum açısından zengin organik tavuk ve hindi etinden sağlanmalıdır. Protein ihtiyacının bir kısmı bitkisel protein kaynakları olan kuru fasülye, nohut, mercimek, barbunya ve börülce gibi kurubaklagillerden karşılanmalıdır. Bu şekilde kurubaklagillerin hem prebiyotik etkilerinden hem de bağırsak florasının bütünlüğü açısından gerekli olan posadan yararlanmış oluruz.

Her gün 1 avuç yağlı tohum (ceviz, çiğ badem, çiğ fındık ve yer fıstığı) tüketilmesi önerilmektedir. Bu ürünlerin E vitamininden dolayı antioksidan etkileri MS’de önemlidir.

Sebze-meyve grubu: Her gün 3 porsiyon çiğ sebze tüketilmesi posa açısından önemlidir. Her gün 3 porsiyon çiğ meyve tüketilmeli ve tüketilen meyvelerin renk açısından çeşitlilik göstermesi farklı fonksiyonel içeriklerinden dolayı önemlidir. Genellikle mor renkli meyveler; ahududu, böğürtlen, üzüm, mürdüm eriği gibi meyvelerin tüketimi arttırılmalıdır.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda MS ve Beslenme konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz.