MİGREN HASTALIĞI NEDİR, MİGREN DÖNEMİNDE BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Migren, yoğun iş ortamı ve stresli yaşam koşullarına bağlı olarak görülme sıklığı artan, genellikle ataklar şeklinde seyredip şiddetli baş ağrılarıyla karakterize, nörolojik bir rahatsızlıktır. Migrende, beyin damarlarında geçici genişleme sonucu oluşan uzun süreli ve tekrarlayıcı baş ağrısı oluşur. Bu baş ağrısının ortaya çıkmasına, seratonin ve beyin kimyasallarında meydana gelen dengesizliklerin neden olduğu da düşünülmektedir. Bu dengesizlikleri tetikleyen en önemli faktörler stres, duygusal durum, hormonal değişiklikler, rahatsızlık veren ışık-ses-koku, açlık, yanlış beslenme ve uyku düzeni bozukluklarıdır. Özellikle mevsim değişikliklerinde ortaya sıkça çıkan migren atakları, alınacak bazı önlemlerle azaltılabilir.

Migren Ataklarını Yanlış Beslenme Tetikler mi?

Öncelikle yediğiniz bir besinden sonra migren ağrıları baş gösteriyorsa, bu besinden uzak durulmalıdır. Öğün atlamadan trombosit yığılımını önleyen besin bütünleyiciler alınmalıdır. Bunların başında B6, C ve E vitaminleri, temel yağ asitleri (ketentohumu yağı, balık yağı) ve zencefil gibi bazı besin maddeleri gelir. Sigara ve alkol tüketiminden kaçınmalı, özellikle kırmızı şaraptan uzak durulmalıdır. Tüketimi kısıtlanması gereken başlıca yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz:

Çikolata, kakao, kahve gibi bileşeninde kafein bulunan yiyecek ve içecekler.

Peynir, sosis, salam, tuzlama gibi içerisinde histamin bulunan yiyecekler.

İçerisinde migreni azdırabilecek doğal kimyasallar bulunan yiyecekler. (portakal, çilek, domates ve muz gibi)

Sülfit içeren patates cipsi, turşu, bira ve şarap.

Migrende Hangi Yiyecekler Güvenlidir?

Migren hastaları, sebze çorbası ve püresi, haşlanmış yumurta, Elma, armut, papatya ve melisa çayı, kivi, kereviz gibi besinleri güven içinde tüketebilirler. Migreni yenmek isteyenlerin stres, sigara dumanı ve parfüm gazı, uykusuzluk, açlık ve yorgunluktan kaçınmaları gerekir. Erken saatte yatıp, öğün atlanmamalı, günlük iki buçuk litre su tüketilmelidir. Ağrının başlayacağı hissedildiğinde, papatya, melisa, ısırgan otu veya ıhlamur çayı içilmesi migren ağrılarını hafifletecektir.

Migreni olan kişiler, aldıkları tüm besinlere dikkat etmeli ve hangi besinin kendilerini rahatsız ettiğini bulmaları gerekir. Ayrıca besin allerjisi testi yaptırarak problem olup olmadığını tespit edebilirler. Migren dönemlerinde beslenme ile ilgili detaylı bilgiyi İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu ile görüşerek alabilirsiniz.