Günümüzde birçok hastalık beslenme ile ilgili yapılan hatalardan doğabilmekte ya da beslenme hatalarından etkilenebilmektedir. Diğer yandan birçok hastalığa yönelik daha farklı beslenme modelleri geliştirilmesi söz konusu hastalığın etkilerini minimize edebilmektedir. Bunlar arasında migren hastaları da yer almaktadır. Bu yüzden biz de Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘Migren hastaları nasıl beslenmeli?’ sorusunun yanıtına yönelik bir blog yazısı hazırladık.

Migrenin Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlaşılır?

● Şiddetli baş ağrıları
● Ağrılardan önceki dönem oluşan depresif ruh hali
● Aşırı duyarlılık ve tepkisellik
● Konsantrasyon dağınıklığı
● Kontrol edilemeyen esneme
● Kabızlık ya da ishal
● Kokuya karşı aşırı duyarlılık

Her Baş Ağrısı Migren Değildir

Her baş ağrısının migren olmadığını da belirtmekte fayda vardır. Eğer migreniniz olduğunu düşünüyorsanız ve bu konuda şüpheleniyorsanız hemen bir doktora başvurmanızda fayda var. Nitekim migrenin de kendi içerisinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Öte yandan bilindik ve sıradan bir baş ağrısı türü değil; bio-elektriksel bir hastalıktır.

Migren Hastaları Ne Yemeli?

Migren hastalığı ve beslenme ilişkisi yüksektir. Bu yüzden migren hastaları migren hastalığına iyi gelen yiyecekler tüketme konusunda dikkatli olmalılardır. Peki migren ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Bunları maddeler halinde özetleyebiliriz.

● Kereviz
● Haşlanmış yumurta
● Armut, elma, portakal ve kivi gibi meyveler
● Papatya ve melisa çayı
● Sebze çorbası
● Sebze püresi
● B vitamini açısından zengin besinler
● Kepekli tahıllar
● Brokoli ve benzer yeşil sebzeler
● Keten tohumu
● Basit karbonhidrat yerine kompleks karbonhidratlar
● Günlük ortalama 2,5 litrelik su tüketimi
● Düzenli beslenme ve öğün atlamama

Mucizevi olarak anında migreni geçiren yiyecekler yoktur. Ancak yukarıda saydığımız ve benzeri olan yiyeceklerin tüketimi migren ağrınızı dindirebilir ve migren ağrılarının süresini kısaltmada yardımcı olabilir. Öte yandan migren hastalığında beslenme önemli olduğundan migren hastalığında yenmemesi gereken yiyecekler hakkında da bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Migren Ağrısını Tetikleyen Yiyecekler

Yazımızın bu bölümünde yenilmemesi gereken yiyecekler üzerinden ‘Migren hastaları neye dikkat etmeli?’ sorusunun yanıtını vermeye gayret edeceğiz. İşte migren ağrısını arttıran yiyecekler ve içecekler:

● Kahve gibi kafein oranı yüksek içecekler
● Fermente paketli gıdalar
● Çikolata ve kakao içeren yiyecekler
● Karides, midye gibi deniz ürünleri
● Sosis, sucuk, salam gibi işlenmiş gıdalar
● Alkollü içecekler (Özellikle bira gibi fermente edilmiş olanlar)
● Turşu
● Turunçgil türleri
● Sakatat çeşitleri
● Yağlı ve baharatlı yiyecek türleri
● Peynir
● Fıstık ezmesi
● Kuru meyveli ekmek çeşitleri
● Kuru fasülye ve mercimek gibi belli başlı baklagil türleri

Bahçeşehir Zayıflama ve Beslenme Merkezi olarak migren ve beslenme üzerine hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Migren hastalığında diyet ve beslenme çok önemli konular olduğundan doktorun yanı sıra diyetisyen desteği almanızda da fayda bulunmaktadır. Bizler migrende beslenme diyetisyen arayışında yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.