Hayat telaşı içinde sürekli yoğun geçen günlerimizde , herşeye vakit ayırmaya çalışırken sağlıklı beslenmekten farkında olmadan uzaklaşıyoruz. Günlük yaşantımızda yiyecek tercihlerimizin sağlıklı olması yerine , pratik olmasını önemsiyoruz. Fakat unutmayalım ki , bu hayat telaşının sağlıklı devam etmesi için sağlıklı beslenmek gerekiyor. Zaman zaman da olsa herkesin hayatında olan bu düzene biraz çözüm getirelim.
Sabahları güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak yerine , yatakta vakit geçirme süresini uzatmak için herşeyden vazgeçebiliyoruz. Pratik çözüm olması için yolda giderken , kahve yanında simit – poğaça gibi tercihler yapabiliyoruz.
durumda tercihinizi, uyandığınız zaman evden çıkma Zamanına kadarki hazırlık süresince bazı gunler yumurta haşlanma, tahıllı ekmek arasına tost , sandviç hazırlığı sizi evden çıkmak için geciktirmeyen pratik ve sağlıklı seçeneklerdendir.
Yolda uykunuz açılması için tercih edilen kahveleri kremasız, sade filtre kahve , sade Türk kahvesi olarak tercihler yapabilirsiniz. Sürekli hayatım yollarda diyenlerdenseniz, arabanızda bulundurabileceginiz pratik ve sağlıklı tercihlerinizi yağlı tohumlular , kuru meyveler , kutu sütlerden yana kullanabilirsiniz. Ara öğün saatleriniz için vakit bulamıyor gibi olsanız da çantamızdaki , ofisteki Çekmecenizde bulunabilecek küçük kurtarıcılar da yine diğer öğünlerde sağlıksız tercihler yapmanızı önleyecektir.
Öğün saatlerine vakit ayıramadan yoğun çalışanlar için motivasyon düşüklüğü , yorgunluk, stres durumuna çözüm yine sağlıklı beslenmek İle başlar. Öğünlerinizden vazgeçmeniz sizi daha başarılı hale getirmek yerine daha sağlıksız bir yaşama götürür. Esnek çalışma saatlerine sahipseniz kendi hazırladığınız salatalar , sandviçler oldukça sağlıklı olacaktır.Gün içinde yaşanılan tatlı krizleri de yine düzenli yemek yeme alışkanlığı ile ortadan kalkmaya başlayacaktır. Unutmayınız ki sizi zinde tutacak öğünlerden birisi de öğlen yemeğidir.
Yoğun yaşam tarzı beslenme alışkanlıklarını da akşam yemeklerinde abatıya neden olmaktadır.Akşam yemeklerinin her zaman en hafif öğün olması gerektiğini hatırlayınız. Evde yemek yeme alışkanlıklarınız yok ise dışardan yapılan seçimlere dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz. Karbonhidrat ağırlıklı tercijlerden uzak durmaya çalışınız.
Gunun tüm koşuşturmasında hareket için vakit olmuyor olabilir ama , spor yaparken günlük hayattan az da olsa uzaklaştığınızı yarınki işlerinizde daha motivasyonlu, daha dikkatli olmanıza yardımcı olacağını da hatırlatmak gerekir.
Bu hayatta hiç vazgeçmemeniz gereken en gerekli alışkanlıklardan ise su içmek asla unutmayacağınız ihtiyaçtır. Su içmek için de vaktimiz yok bahaneleri üretmiyoruz değil mi. Günlük sıvı ihtiyacınızın en az yarısının su olması gerektiğini hatırlatalım.
Hiç durmayan , sürekli koşuşturmacalı bu hayatta biraz durup sağlığınızın ne kadar önemli olduğunu hatırlamanızı ve sağlıklı beslenmenin hayatın bir parçası olduğunu tekrarlamak isterim…

İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu Sağlıklı Günler Diler